Planujesz urlop? Nie zapomnij o skompletowaniu wakacyjnej apteczki. Zapas niezbędnych leków i środków pierwszej pomocy może uratować Twoje zdrowie na wczasach. Przygotuj się na każdą niespodziewaną sytuację w drodze lub miejscu wypoczynku. Co warto zabrać ze sobą? O jakich preparatach musisz pamiętać? W artykule podpowiadamy jak przygotować apteczkę na wakacje. Poznaj cenne wskazówki, aby jak najlepiej zadbać o swój komfort i zdrowie latem.
Wszystko, co warto mieć przy sobie na urlopie
Wyjeżdżając w tropiki, raczej nie zabierasz ze sobą kaloszy czy ciepłych kurtek. Podobnie jest w przypadku apteczki. W dużej mierze to od rodzaju Twojej wakacyjnej wyprawy oraz miejsca docelowego zależy, co do niej spakujesz. Są jednak pewne produkty niezastąpione na każdym wyjeździe. Świadomość, że masz pod ręką wszystko, co niezbędne, pomoże Ci bezstresowo spędzić wczasy.
Przed wyjazdem zastanów się, jakie potencjalne zagrożenia mogą Ci się przydarzyć. Przykłady? Obtarcia podczas pieszych wędrówek, ale i poparzenia słoneczne czy problemy żołądkowe spowodowane lokalną kuchnią. Wbrew pozorom to nie wywoływanie przysłowiowego wilka z lasu, ale zwykła ostrożność. W uzyskaniu informacji, co może spotkać Cię w miejscu wypoczynku pomocne będą fora oraz blogi podróżnicze.
Na tym etapie warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego oraz NNW. Powszechna w Unii Europejskiej karta EKUZ ma ograniczone możliwości i nie obejmuje wypłaty ewentualnego odszkodowania. Zadbaj również o wykonanie niezbędnych szczepień wymaganych w danym kraju.
Czas na przygotowanie wakacyjnej apteczki. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, o czym należy pamiętać.
Chorujesz przewlekle? Zadbaj o zapas leków!
Zanim pomyślisz o dodatkowych środkach ochronnych, do walizki spakuj leki przyjmowane stale. Wiele osób cierpi na choroby przewlekłe, takie jak astma, cukrzyca czy nadciśnienie, które wymagają regularnego uzupełniania substancji leczniczych.
Upewnij się, że masz zapas leków wystarczający na cały wyjazd. Warto również przygotować kilka dawek dodatkowych, w razie ewentualnego przedłużenia urlopu.
Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zabierz ze sobą zaświadczenie o przyjmowanych środkach, zwłaszcza jeśli są w formie zastrzyków. Każdy kraj stosuje inne obostrzenia dotyczące wwożenia leków, do których należy się dostosować. Znajdziesz je na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Aby uniknąć stresu związanego ze zdrowiem, poproś swojego lekarza o wypisanie recepty w języku angielskim, dzięki której w razie potrzeby możesz wykupić leki na terenie UE. Dodatkowo posiadanie dokumentacji medycznej może znacznie usprawnić kontrolę graniczną.

Leki na bóle i nagłe infekcje
Do podstawowego wyposażenia apteczki należą leki przeciwbólowe. Opakowanie sprawdzonego środka sprawdzi się niezależnie od docelowego miejsca podróży. Najczęstszą dolegliwością towarzyszącą wyjazdom jest ból głowy, który może zepsuć dobre samopoczucie w najmniej odpowiednim momencie.
Pamiętaj jednak o kilku zasadach dotyczących kompletowania środków przeciwbólowych:
-
nie przesadzaj z ilością – 1-2 opakowanie różnych leków wystarczy na cały urlop,
-
unikaj łączenia substancji – możesz doprowadzić do niepożądanej reakcji lub podrażnić żołądek. W razie wątpliwości zapytaj lekarza lub farmaceuty, które środki możesz łączyć,
-
zabierz przynajmniej 1 lek o właściwościach przeciwzapalnych, np. ibuprofen, ketoprofen – sprawdzą się w przypadku gorączki czy nagłego bólu zęba,
-
zadbaj o najmłodszych – jeśli podróżujesz z dzieckiem, pamiętaj o zabraniu środka odpowiedniego dla najmłodszych.
Nawet na wakacjach może dopaść Cię przeziębienie. Na wypadek łagodnych infekcji możesz zaopatrzyć się w podstawowe leki takie jak tabletki do ssania na ból gardła czy spray do nosa. Jednak warto zabrać tego rodzaju środki głównie w sytuacjach, gdy wyjeżdżasz w miejsce z utrudnionym dostępem do pomocy medycznej. W pozostałych przypadkach syrop czy krople łatwo kupisz w pobliskiej aptece.
Na problemy z żołądkiem i zatrucia pokarmowe
Problemy związane z niedomaganiem układu pokarmowego często dotykają podróżujących do krajów egzotycznych. Zmiana klimatu i lokalna kuchnia mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego.
W takiej sytuacji warto mieć przy sobie:
-
leki na biegunkę – chronią błony śluzowe i zapobiegają utracie wody,
-
środki przeciwwymiotne – przeznaczone zwłaszcza dla dzieci oraz seniorów, u których nadmierne wymioty mogą być szczególnie groźne,
-
probiotyki – przywracają równowagę bakteryjną flory jelitowej.
Nowe otoczenie wiąże się też często ze stresem. Ten może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego czy powodować problemy żołądkowe. Jeśli masz tendencję do tego rodzaju dolegliwości, zaopatrz się w łagodne krople roślinne, tabletki na wzdęcia lub zaparcia.
Nie daj się chorobie lokomocyjnej
Wyjazd na wakacje nie wszystkim kojarzy się z relaksem. Tak zwana choroba lokomocyjna to przypadłość, która odbiera radość z podróżowania. W każdej wakacyjnej apteczce powinno znaleźć się miejsce na tabletki, które łagodzą dolegliwości związane z kinetozą.
Zabierz ze sobą tego rodzaju środek, nawet jeśli Ty i Twoi bliscy dotychczas nie mieliście dolegliwości podczas jazdy samochodem. Choroba lokomocyjna może pojawić się podczas podróży innym środkiem transportu, a także drogą morską.
Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa!
Wyjeżdżasz na urlop, aby nacieszyć się słońcem? Uważaj, aby nie przedawkować! Poparzeń możesz nabawić się nie tylko na plaży, ale i podczas górskich wędrówek czy spacerów. Nie zapominaj o ochronie głowy – noś czapki, chusty lub kapelusze – a także lekkim i przewiewnym ubraniu.
Do walizki spakuj sprawdzony krem z filtrem o wysokim SPF – to ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Na miejscu tego rodzaju produkty mogą być znacznie droższe. Dodatkowo warto mieć przy sobie balsam łagodzący oparzenia, który przyniesie Ci ulgę po długich godzinach spędzonych na słońcu.

Preparaty przeciwko owadom
Wakacje w plenerze są popularną formą odpoczynku. Jednak w podziwianiu uroków przyrody mogą przeszkadzać Ci insekty. Z pomocą przychodzą środki odstraszające owady, które kupisz na lek24.pl. Zawarte w nich substancje umożliwiają pozbycie się uciążliwego problemu, poprzez odstraszanie komarów, meszek czy kleszczy. Produkty występują najczęściej w formie sprayów, a także opasek na rękę nasączonych specjalnymi środkami.
Gdy planujesz wycieczki w leśne tereny, zabierz ze sobą również maść na ukąszenia o właściwościach hamujących działanie histaminy. Taki środek łagodzi bolące miejsca oraz świąd. Dodatkowo przyda się specjalny przyrząd do usuwania kleszczy lub pęseta.
Jak mądrze spakować apteczkę?
Na kompletowanie wakacyjnej apteczki warto poświęcić nieco więcej czasu. Unikaj gorączkowego pakowania w ostatniej chwili, bo łatwo wtedy zapomnieć o ważnych rzeczach.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki i zasady, które pomogą Ci uniknąć stresu.
-
Nie myl apteczki samochodowej z apteczką wakacyjną, nawet jeśli podróżujesz samochodem. Ta pierwsza może nie wystarczyć podczas wyjazdu, a jej wyposażenie nastawione jest głównie na wypadki komunikacyjne.
-
Pamiętaj o urządzeniach medycznych. Pakując leki, weź pod uwagę również warunki, w których będziesz ich używać. Oprócz środka na gorączkę przyda Ci się termometr, a w przypadku dzieci również nebulizator lub irygator do nosa.
-
Zabierz oryginalne opakowania. Przydadzą Ci się nie tylko ze względu na ulotkę z informacjami o dawkowaniu. Ułatwi to również kontrolę przez strażników granicznych.
-
Sprawdź termin ważności. Być może planujesz zabrać apteczkę z poprzednich wakacji. Upewnij się jednak, że wszystkie leki są bezpieczne do użytku, a ich termin przydatności nie minął.
-
Sprawdź warunki przechowywania. Niektóre środki, chociażby probiotyki czy leki na receptę, należy trzymać w niskiej temperaturze. Jeśli wyjeżdżasz własnym samochodem, warto zaopatrzyć się w przenośną lodówkę. W pozostałych wypadkach sprawdzą się specjalne woreczki termoizolacyjne.
Skompletuj swoją apteczkę z lek24.pl!
Dobrze przygotowana wakacyjna apteczka pozwoli Ci w pełni cieszyć się urlopem. Dzięki niej unikniesz stresu związanego z szukaniem apteki lub wizytą u nieznanych Ci lekarzy, zwłaszcza za granicą. Pamiętaj, aby dostosować środki do celu Twojej podróży. Wszystkie niezbędne leki bez recepty oraz dodatkowe preparaty i akcesoria znajdziesz w aptece internetowej lek24.pl. Nasi farmaceuci chętnie pomogą Ci w dobraniu odpowiednich produktów.