Zmniejszona liczba wypróżnień to dość powszechna przypadłość u dzieci i dorosłych. W przypadku spowolnionych ruchów jelitowych oraz twardych, suchych stolców często stosuje się lek na zaparcia. Środek w postaci tabletek, czopków lub roztworu doustnego na zatwardzenie może pomóc w pobudzeniu ruchów perystaltycznych oraz w zwiększeniu ilości niewchłoniętej wody w jelicie grubym. Zawarte w nim substancje mogą też zapobiegać wzdęciom, bólowi brzucha oraz tworzeniu się trudnych do wydalenia zbitych mas kałowych.
Środki na zaparcia
Rzadkie oddawanie stolca, któremu towarzyszy ból podczas wypróżniania, może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą: dieta uboga w błonnik, przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów oraz prowadzenie mało aktywnego trybu życia. Zaburzenia defekacji mogą też być wywołane niektórymi chorobami takimi jak hemoroidy, uchyłki jelita grubego czy zapalenie okrężnicy. W przypadku łagodnych objawów można sięgnąć po środek na zaparcia z apteki. Tabletki lub lek w formie roztworu może przyczynić się do przyspieszenia pasażu jelitowego i rozluźnienia stolca.
W składzie preparatów wspomagających pracę przewodu pokarmowego i regulujących rytm wypróżnień można znaleźć składniki aktywne o działaniu przeczyszczającym, pobudzającym perystaltykę oraz wykazującym zdolność wiązania wody. W leczeniu tego zaburzenia czynnościowego poza stosowaniem odpowiednich leków na zatwardzenie należy też zwrócić uwagę na dietę. Posiłki powinny być spożywane regularnie, bez pośpiechu. Do jadłospisu warto wprowadzić błonnik, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz fermentowane przetwory mleczne.
Czopki i tabletki na zatwardzenie
Wśród leków przeznaczonych do stosowania w przypadku zmniejszonej liczby wypróżnień w aptece można znaleźć między innymi tabletki na zatwardzenie zawierające bisakodyl. Ten organiczny związek chemiczny oddziałuje na jelito grube poprzez nasilenie skurczu i pobudzenie ruchów robaczkowych. Dodatkowo zwiększa ilość niewchłoniętych elektrolitów. Tabletek i innych środków z tą substancją czynną nie powinno podawać się dzieciom, które nie ukończyły dziesiątego roku życia.
W aptece dostępne są także czopki na zatwardzenie, które po wprowadzeniu rozpuszczają się w ciągu kilku minut, uwalniając przy tym duże ilości mikropęcherzyków masujących ścianki odbytu. W ich składzie najczęściej występuje glicerol, który ma miejscowe działanie drażniące i łagodnie przeciwzapalne. Tego typu środki na zaparcia mogą przyspieszyć zmiękczanie zatrzymanych mas kałowych i ułatwić ich wydalenie. Nie powinno jednak stosować się ich przez dłuższy okres czasu.