Niemal przez cały rok skóra ludzka jest narażona na ukąszenia komarów. Powodują one zazwyczaj łagodne swędzenie. Niestety drapanie się może doprowadzić do przedostania się bakterii przez naruszoną barierę ochronną. W takiej sytuacji łatwo jest o infekcję. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o żelach, maściach, kremach, pudrach płynnych lub kroplach doustnych, które mogą łagodzić świąd. Preparaty te znajdziesz w wielu aptekach internetowych.
Dlaczego ukąszenia komarów powodują swędzenie?
Podczas okresu rozrodczego samice komarów potrzebują krwi ludzkiej lub zwierzęcej do wytworzenia jaj. W czasie pobierania jej wstrzykują jednocześnie swoją ślinę. Zawiera ona antykoagulant i białka. Obce człowiekowi substancje uruchamiają układ odpornościowy, który uwalnia histaminę. Związek ten pomaga białym krwinkom dostać się do właściwego obszaru w ciele. Powoduje on swędzenie, stan zapalny, a nawet obrzęk. Kiedy pojawią się uciążliwe dolegliwości, sugeruje się wykorzystać krem, maść, puder płynny, krople doustne lub żel łagodzący ukąszenia.
Które preparaty łagodzą ukąszenia komarów?
Zanim zastosujesz puder płynny lub żele na ukąszenia komarów, polecamy wykonać zimny okład z lodu, łagodzący swędzenie i stan zapalny. Jeśli zabieg ten nie przynosi ukojenia, warto sprawdzić właściwości i skład maści, kremu, pudru płynnego lub kropli doustnych. Sugeruje się, że preparaty te mogą niwelować świąd, stan zapalny oraz obkurczać naczynia krwionośne.
Kremy i maści przeciw świądowi
Pomocnymi preparatami, łagodzącymi na ukąszenia komarów, są kremy i maści. W ich składzie znajdują się takie substancje aktywne, jak:
- Kalamina, zawierająca tlenek cynku i żelaza. Może osłabiać aktywność histaminy.
- Hydrokortyzon – najprawdopodobniej hamuje wytwarzanie czynników prozapalnych (np. prostaglandyn, histaminy) oraz enzymów niszczących tkanki (kolagenazy i elastazy). Bierze udział w wytwarzaniu protein, zmniejszających przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, co skutkuje szybszym zanikaniem obrzęku.
- Lidokaina lub benzokaina, zapewniające dodatkowy efekt znieczulający.
- Naturalne składniki pochodzenia roślinnego, np. arnika górska, nagietek lekarski, masło shea, aloes.
Kremy i maści to między innymi: Maxicortan, Gor Vita, Oillan Med.
Żele na ukąszenia komarów i krople doustne
Szeroko stosowanym składnikiem kropli doustnych oraz żeli na ukąszenia komarów (Fenistil, Foxill) jest substancja przeciwhistaminowa o nazwie: malenian dimetyndenu. Zarówno krople doustne, jak i żele mogą zmniejszać nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych. Najprawdopodobniej wykazują antyalergiczne działanie łagodzące obrzęk i swędzenie.
Puder płynny
Farmaceutykami do miejscowej aplikacji, łagodzącymi dolegliwości po ukąszeniu komarów są: żele, kremy, maści, krople doustne oraz pudry płynne z anestezyną i benzokainą. Mogą one działać przeciwbólowo i przeciwświądowo. Mentol wykazuje właściwości chłodzące oraz antyseptyczne. Tlenek cynku może pełnić rolę ściągającą i osłaniającą, co może mieć istotne znaczenie.