Ubichinon jest związkiem chemicznym, który znajduje się w każdej komórce ciała. Znany jest przede wszystkim jako koenzym Q10 i bazuje na nim niejeden lek i suplement. Chociaż produkowany jest naturalnie w organizmie człowieka, można przyjmować go także z jedzeniem i ewentualnie w tabletkach, z których jednak nie absorbuje się tak dobrze. Odgrywa on bardzo ważną rolę w procesie produkcji energii w mitochondriach, która jest niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji komórkowych.
Ten związek chemiczny jest również silnym antyoksydantem, zwalcza bowiem wolne rodniki. Z tego powodu koenzym Q10 zawierają nie tylko tabletki do suplementacji, ale też leki oraz kosmetyki przeciwstarzeniowe. Bardzo dobrym źródłem tego istotnego składnika są przede wszystkim tłuste ryby i podroby, a także niektóre nasiona i orzechy oraz oleje roślinne tłoczone na zimno. Produkty te warto wprowadzić w optymalnej ilości do codziennej diety, którą można opcjonalnie uzupełnić z użyciem suplementów w postaci kapsułek do połykania.
Koenzym Q10 – suplementy w tabletkach
Ludzki organizm jest w stanie naturalnie syntezować ubichinon, jednak jego poziom w komórkach systematycznie się zmniejsza z wiekiem i produkcja związku całkowicie ustaje po 60. roku życia. Poza tym na proces wytwarzania koenzymu Q10 mogą mieć negatywny wpływ niektóre leki. Bazujące na Koenzymie Q10 tabletki zawierają też szereg innych mikroelementów, przede wszystkim witaminę E, A oraz C. Więcej informacji o składzie suplementu diety można przeczytać w ulotce.
Osoby rozważające przyjmowanie ubichinonu w tabletkach, powinny zasięgnąć porady lekarza i zapoznać się dokładnie z etykietą produktu. Koenzym Q10 pochodzący z suplementów wchodzi bowiem w reakcje z niektórymi grupami leków, (m.in. zakrzepowymi, insuliną), zmniejszając ich skuteczność. Większość preparatów wzbogacana jest również wypełniaczami, np. żelatyną i niekiedy barwnikami. Przede wszystkim warto prawidłowo zaplanować jadłospis, aby uwzględnić w nim artykuły spożywcze o dużej zawartości tego ważnego składnika.