Bóle głowy, wzrost apetytu, bolesność piersi, drażliwość, wahania nastroju – to tylko niektóre objawy występujące na około 7–4 dni przed miesiączką i ustępujące wraz z pojawieniem się krwawienia. W celu złagodzenia nieprzyjemnych symptomów najczęściej stosuje się leki na PMS dostępne bez recepty. Po tabletki, kapsułki oraz krople doustne zwykle sięgają kobiety w okolicy trzydziestego roku życia, gdyż to właśnie wtedy pojawiają się najbardziej intensywne dolegliwości.
Cięższą postacią tego problemu jest przedmiesiączkowe zaburzenie dystroficzne, które wpływa na znaczne obniżenie komfortu życia. Manifestuje się ono bardziej nasilonymi objawami, dlatego często wymaga leczenia lekami przepisanymi przez lekarza.
Czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak się objawia?
Co czwarta kobieta znajdująca się w okresie reprodukcyjnym doświadcza zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrual syndrome, PMS). Pod koniec każdego cyklu dochodzi do wzmożonej produkcji jednego z hormonów płciowych - progesteronu. Wysoki jego poziom jest przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Symptomami napięcia przedmiesiączkowego są m.in.: problemy z koncentracją, zaburzenia snu, ból brzucha i głowy, omdlenia, napięcie gruczołów sutkowych, wzrost apetytu, drażliwość, uczucie rozpierania w obrębie miednicy, a także zatrzymanie wody w organizmie.
Etiologia zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest wieloczynnikowa i nie została do końca poznana. Przypuszcza się, że istotną rolę w występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości odgrywają czynniki biologiczne, środowiskowe, genetyczne oraz psychologiczne. Z uwagi, że po leki i tabletki na złagodzenie PMS sięgają głównie kobiety w wieku reprodukcyjnym, jego przyczyn dopatruje się w cyklicznej aktywności hormonalnej jajników oraz wpływie niektórych hormonów na neuroprzekaźniki w centralnym układzie nerwowym: serotoninę i kwas gamma-aminomasłowy (GABA).
Jakie składniki mogą zawierać tabletki na PMS?
Terapia zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinna być uzależniona od natężenia objawów. W celu złagodzenia dolegliwości o umiarkowanej intensywności wiele kobiet sięga po tabletki na PMS, które bazują na naturalnych wyciągach roślinnych.
W składzie leków bez recepty można znaleźć ekstrakty z niepokalanka zwyczajnego, cyklamenu purpurowego, buzdyganka naziemnego, ogórecznika, sandałowca białego, mniszka lekarskiego, ruszczyka kolczastego, fiołka trójbarwnego. Są one bogate w antyoksydanty, flawonoidy oraz antocyjany. Ponadto w tabletkach na złagodzenie PMS często występują mikroelementy, takie kwas foliowy, tiamina, cholekalcyferol, miedź, magnez, sód oraz cynk.
Jakie tabletki na zespół napięcia przedmiesiączkowego?
Większość z tych dokuczliwych objawów można łagodzić za pomocą tabletek na PMS. W ich składzie znajdują się naturalne ekstrakty roślinne. Leki na napięcie przedmiesiączkowe dostępne są w aptece bez recepty. W tym trudnym dla kobiet czasie nie mniej ważne jest uzupełnianie niedoboru witamin, w tym głównie K.
Panie, które nie chcą od razu sięgać po tabletki na złagodzenie PMS, mogą spróbować zmienić dotychczasowy styl życia. Zazwyczaj dolegliwości nasilają: kofeina, alkohol, rafinowany cukier, sól. Należy też ograniczyć spożycie tłustych potraw, które powodują wzdęcia i gazy. Dieta powinna być lekkostrawna i obfitować w witaminy, minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Zaleca się też zwiększenie aktywności fizycznej. Poza lekami w złagodzeniu objawów towarzyszących zespołowi napięcia przedmiesiączkowego mogą pomóc ćwiczenia relaksacyjne oraz rozluźniające mięśnie dna miednicy.