Witamina B12 w tabletkach
Jednym ze związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest kobalamina. W celu uzupełnienia jej niedoboru najczęściej stosuje się lek bez recepty lub suplement diety, którego substancją czynną jest witamina B12. Preparaty w tabletkach i kapsułkach mogą pomóc w uregulowaniu jej stężenia we krwi, w usprawnieniu funkcjonowania układu nerwowego, a także w zredukowaniu uczucia znużenia i zmęczenia fizycznego. Dodatkowo środki dostępne w aptece bez recepty mogą stanowić wsparcie dla prawidłowej produkcji czerwonych krwinek.
Witamina B12 – czym jest i gdzie występuje?
Kobalamina jest zaliczana do grupy związków rozpuszczalnych w wodzie, które zawierają w swojej strukturze układ korynowy. Organizm człowieka pobiera ją głównie z pożywienia. Do produktów spożywczych odznaczających się wysoką zawartością witaminy B12 należy mięso, drób, skorupiaki i owoce morza, mleko, sery oraz jaja. W przypadku niewystarczającej ilości tego składnika w diecie można sięgnąć po suplementy i leki bez recepty, które są dostępne w postaci kapsułek oraz tabletek do ssania.
Wchłanianie kobalaminy ma miejsce w końcowym odcinku jelita grubego. Związek stanowiący częsty składnik suplementów diety odpowiada za wiele procesów biochemicznych. Poza tym, że uczestniczy w wytwarzaniu komórek krwi, bierze udział w syntezie DNA i RNA, wspomaga przemiany metaboliczne tłuszczów i węglowodanów oraz reguluje pracę układu nerwowego. Jej niedobór zwiększa ryzyko anemii, nadmiernego wzrostu mikroflory jelitowej i chorób neurologicznych przebiegających z porażeniem kończyn. Jednym ze sposobów zapobiegania tym schorzeniom może być suplement lub lek bez recepty, w którym znajduje się witamina B12.
Witamina B12 – kiedy można rozważyć jej suplementację?
Organizm zdrowego człowieka pobiera witaminę B12 głównie z pożywienia. Kobalamina jest obecna przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek wynosi ok. 2 µg. Jednym z najczęstszych objawów wskazujących na jego niedobór są zaburzenia procesów krwiotwórczych, które są związane z niedostateczną ilością krwinek czerwonych. By wesprzeć wytwarzanie erytrocytów w szpiku kostnym, można sięgnąć po suplement lub lek bez recepty z witaminą B12.
O braku kobalaminy w organizmie mogą też świadczyć symptomy ze strony układu pokarmowego takie jak zaparcia, biegunki, nudności, zaburzenia łaknienia oraz stopniowa utrata masy ciała. Objawów tych nie należy lekceważyć, gdyż mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niedokrwistości oraz nadmiernego wzrostu mikroflory jelitowej. W skrajnym przypadku niedobór witaminy B12 może powodować ciężką chorobę neurologiczną przebiegającą z porażeniem kończyn wymagającą szybkiego podania odpowiednich leków. Zdaniem lekarzy kobalamina może mieć też istotny wpływ na rozwój stwardnienia rozsianego, miażdżycy tętnic oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Niedobory kobalaminy mogą ujawniać się nie tylko na skutek niewłaściwie zbilansowanej diety oraz braku odpowiedniej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Częstą przyczyną ich występowania są też zaburzenia wchłaniania i wydalania tego związku, które mogą wynikać ze schorzeń lub przebytej resekcji żołądka oraz interakcje między witaminą B12 a przyjmowanymi przewlekle lekami doustnymi ( Antybiotykami, inhibitorami pompy protonowej itp.).
Witamina B12 w kapsułkach i tabletkach do ssania
Człowiek potrzebuje kobalaminy do prawidłowego wzrostu i rozwoju, jednak nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć. Niedostateczna ilość tego związku w organizmie może powodować istotne zaburzenia hematologiczne, neurologiczne oraz psychologiczne. Ustabilizowanie poziomu tej substancji w surowicy krwi można uzyskać, stosując odpowiednie suplementy diety oraz leki bez recepty w postaci kapsułek, tabletek do ssania lub saszetek do sporządzania roztworów doustnych.
Niedobory kobalaminy mogą uwidaczniać się nie tylko u osób starszych. Często występują także u wegan i wegetarian, którzy nie uzupełniają jej braków suplementacją. Wskazaniem do przyjmowania suplementów i leków bez recepty z tym związkiem są też choroby układu pokarmowego, które upośledzają jego wchłanianie. Witamina B12 w tabletkach może być ponadto stosowana przez osoby odczuwające takie objawy jak drętwienie kończyn, zaburzenia pamięci, pogorszenie sprawności umysłowej oraz chroniczne zmęczenie. Nadmierne spożywanie suplementów z kobalaminą może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego przyjmowanie środków bez recepty zawsze warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.