W przypadku problemów z gospodarką insulinową bardzo często stosuje się preparaty regulujące poziom glukozy. Należą do nich płyny, saszetki, kapsułki oraz tabletki na obniżenie cukru we krwi bez recepty. Zaburzenia metaboliczne, które pojawiają się u osób w różnym wieku, mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, niedoborami żywieniowymi, przewlekłym stresem, brakiem aktywności fizycznej czy paleniem papierosów. Zakłócony metabolizm może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób, a także stanowić przyczynę nadwagi i otyłości.
Dlaczego regulacja poziomu cukru we krwi jest ważna?
Właściwy poziom glukozy we krwi uzależniony jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od diety. Głównym źródłem węglowodanów jest pełnoziarniste pieczywo, a także makaron, owoce i słodycze. Po wchłonięciu w układzie pokarmowym glukoza przenika do wątroby, mięśni i innych narządów, wyposażając je w energię. Stan, w którym obserwuje się jej zbyt duże stężenie, nazywa się hiperglikemią. Pojawia się on najczęściej u osób otyłych oraz seniorów. W celu zapobiegania jego wystąpieniu zwykle wykorzystuje się środki regulujące gospodarkę insulinową, takie jak płyny, kapsułki i tabletki na obniżenie cukru we krwi bez recepty.
Właściwa regulacja gospodarki insulinowej we krwi jest istotna nie tylko u diabetyków. Nadmiar stężenia glukozy może być przyczyną pojawienia się takich objawów jak m.in. wzmożone pragnienie, kwaśny zapach z ust, spadek masy ciała, ogólne osłabienie, senność, wzmożone parcie na pęcherz, ból głowy oraz kłopoty z widzeniem. Dostępne na rynku preparaty bez recepty pozwalają w sposób bezpieczny i skuteczny regulować poziom glukozy we krwi. Suplementy diety na obniżenie cukru można znaleźć w postaci drażetek, tabletek, kapsułek lub proszku do rozpuszczania w wodzie.
Co mogą zawierać w składzie tabletki na obniżenie cukru we krwi?
W składzie tabletek na obniżenie cukru bez recepty najczęściej znajdują się naturalne wyciągi roślinne z:
• gurmaru,
• imbiru,
• zielonej herbaty,
• kozieradki,
• borówki czernicy,
• cynamonowca.
Częstym składnikiem preparatów regulujących stężenie glukozy w organizmie jest też ekstrakt z morwy białej, drzewa liściastego wywodzącego się z krajów azjatyckich. Ponadto środki dostępne bez recepty w postaci saszetek, kapsułek i tabletek na obniżenie cukru we krwi mogą zawierać witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak chrom, magnez, cynk, selen.
O czym pamiętać, stosując tabletki na obniżenie cukru we krwi?
Pacjentom stosującym terapię insulinową lub przyjmującym doustne leki przeciwcukrzycowe tabletki na obniżenie cukru we krwi bez recepty powinny być podawane wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. U osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej podczas stosowania preparatów zaleca się częste kontrolowanie poziomu glukozy w organizmie. Należy pamiętać, że żadne suplementy w postaci kapsułek i płynów nie mogą być traktowane jako substytut zróżnicowanej diety.