W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia krwi w układzie naczyń krwionośnych konieczne może być stosowanie odpowiednich leków. Tabletki na nadciśnienie i obniżenie pulsu są przyjmowane w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu niebezpiecznych schorzeń, w tym choroby wieńcowej, udaru mózgu, zaburzeń filtracji nerek, uszkodzeń naczyń siatkówki oka. Wskazaniem do ich stosowania może być m.in. przerost lewej komory mięśnia sercowego, nawracające migotanie przedsionków, miażdżyca tętnic obwodowych, cukrzyca oraz zespół metaboliczny.
Czym jest nadciśnienie i jakie są przyczyny jego powstawania?
Ta bardzo rozpowszechniona w populacji choroba objawia się trwałym podwyższeniem ciśnienia tętniczego do wartości powyżej 140/90 mmHg. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest niezdrowy styl życia: dieta wysokoenergetyczna, spożywanie zbyt małej ilości warzyw i owoców, brak ruchu, intensywne palenie tytoniu. Do rozwoju schorzenia mogą też prowadzić niektóre choroby oraz przyjmowane na stałe leki (np. tabletki przeciwreumatyczne, doustne środki antykoncepcyjne).
Samodzielne rozpoznanie nadciśnienia tętniczego nie jest łatwe. Niekiedy jednak organizm wysyła sygnały, że układ sercowo-naczyniowy traci zdolność do zaopatrywania narządów w tlen. Wówczas mogą pojawić się takie objawy jak szumy w uszach, kołatanie serca, zawroty głowy, nadmierna potliwość, nadpobudliwość, zaburzenia widzenia, uczucie osłabienia. W takiej sytuacji pacjentom zwykle zaleca się leki na ciśnienie, które są dostępne w postaci tabletek, kapsułek oraz płynów na obniżenie ciśnienia.
Jakie stosuje się leki na nadciśnienie i obniżenie pulsu?
Chorym z nadciśnieniem, niezależnie od stopnia jego zaawansowania, proponuje się zmianę stylu życia oraz przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza. W zwalczaniu tej dolegliwości najczęściej wykorzystuje się tabletki na obniżenie ciśnienia zawierające inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery kanałów wapniowych oraz diuretyki tiazydowe. W przypadku łagodnych objawów można też sięgnąć po leki na nadciśnienie na bazie składników roślinnych: ziela jemioły, kwiatostanu głogu, korzenia kozłka lekarskiego.
Poza tabletkami ważną rolę w przeciwdziałaniu wzrostowi ciśnienia tętniczego odgrywa też dieta. W jadłospisie powinny dominować pokarmy bogate w magnez, potas i wapń. Do każdego posiłku zaleca się też spożywanie produktów zbożowych. W przypadku nadciśnienia należy unikać nasyconych tłuszczów zwierzęcych, cukru, alkoholu oraz nadmiaru soli. W obniżeniu pulsu pomocna jest ponadto aktywność fizyczna. Regularny ruch może prowadzić do zmniejszenia masy ciała oraz poprawy ogólnej kondycji pacjenta.