Jednym z powszechniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku jest niekontrolowany wyciek z pęcherza. Najczęściej jest on spowodowany nieprawidłowym mechanizmem zamknięcia cewki moczowej. W leczeniu tej przypadłości znajdują zastosowanie preparaty i leki na nietrzymanie moczu w postaci tabletek i kapsułek doustnych bez recepty. Lekarstwa z minerałami, witaminami i naturalnymi wyciągami roślinnymi są przyjmowane w celu uzupełnienia diety w składniki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego.
Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?
Ta szeroko rozpowszechniona choroba częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a jej objawy nasilają się wraz z menopauzą. Zwykle jest spowodowana osłabieniem lub uszkodzeniem mięśni dna miednicy oraz zwieracza cewki moczowej. Ryzyko wystąpienia tej wstydliwej dolegliwości zwiększają takie czynniki, jak ciąża, poród, otyłość, cukrzyca, przebyte zabiegi operacyjne w obrębie miednicy, przyjmowanie niektórych leków (np. tabletek lub innych preparatów moczopędnych) oraz niedobór estrogenów związany z okresem menopauzalnym.
Zanim lekarz dobierze odpowiednie lekarstwo na nietrzymanie moczu, może zasugerować kilka prostych sposobów pozwalających zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych symptomów. Poza zmianą diety i redukcją masy ciała pacjentom zaleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które podtrzymują zarówno pęcherz, jak i narządy rodne. W przypadku leczenia farmakologicznego najczęściej wykorzystuje się tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty. Preparat do przyjmowania doustnego może łączyć działanie ekstraktów roślinnych, minerałów oraz witamin.
Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty
By wesprzeć prawidłową pracę układu moczowego, można sięgnąć po lek lub preparat na nietrzymanie moczu bez recepty zawierający magnez, witaminy z grupy B oraz naturalne wyciągi pozyskane z ziela pokrzywy, pestek dyni, nasion soi. Znajdujące się w nich izoflawony wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz wspomagające utrzymanie równowagi układu hormonalnego. W składzie lekarstw w postaci tabletek i kapsułek doustnych bez recepty często jest obecny też sok z owoców żurawiny wielkoowocowej.
W przypadku zdiagnozowania zaawansowanego stadium nietrzymania moczu lekarz może zadecydować o konieczności przyjmowania leków na receptę. W leczeniu tej choroby najczęściej stosuje się tabletki i preparaty zawierające oksybutyninę, fezoterodynę oraz trospium. Poza stosowaniem odpowiednich lekarstw pozytywne efekty mogą przynieść ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego.