Sól fizjologiczna do inhalacji nosa
Świetnym sposobem na nawilżenie oraz oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny jest sól fizjologiczna do inhalacji, którą oferuje apteka internetowa lek24.pl. W ten sposób zapobiec można przesuszaniu śluzówki zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Czym jest ten preparat? To nic innego jak roztwór chlorku sodu o odpowiednim stężeniu. Może być on bezpiecznie stosowany w warunkach domowych. Zastosowanie go zaleca się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym z uwagi na sezon grzewczy, kiedy to drogi oddechowe są bardziej narażone na szkodliwe czynniki. Biorąc pod uwagę, jak łatwo przesuszyć wówczas śluzówkę nosa, ten produkt dostępny w ampułkach bez konserwantów może się przydać. Niech sól do inhalacji znajdzie się w Twoim domu!
Używanie soli fizjologicznej w inhalacjach wspomaga także niwelowanie stanów zapalnych gardła, kataru czy kaszlu. Zalecane jest także przy uciążliwych objawach astmy. W domu może przydać się także do nebulizacji niektórych leków wziewnych jak np. sterydów. Preparat dostępny jest w aptece online bez recepty i z powodzeniem można stosować go u dzieci.
Inhalacja solą fizjologiczną – na czym dokładnie polega?
Nebulizacja stanowi jedną z popularniejszych metod podawania leków. Polega na dostarczeniu środka farmakologicznego bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta, z ominięciem układu pokarmowego. Najczęściej wykorzystywanym preparatem podczas tego rodzaju zabiegu jest roztwór soli fizjologicznej, który jest dostępny w aptece w postaci jednorazowych ampułek. Preparat ten podany za pomocą inhalatora może pomóc w przeciwdziałaniu występowania objawów wynikających ze zmian troficznych w obrębie nabłonka oddechowego takich jak wodnista wydzielina z nosa, kaszel czy dolegliwości bólowe charakterystyczne dla infekcji.
Prawidłowo przeprowadzona inhalacja solą fizjologiczną umożliwia nawilżenie dróg oddechowych oraz rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach lub płucach, która jest efektem toczącego się stanu zapalnego w organizmie. Przed rozpoczęciem nebulizacji należy ułożyć pacjenta w wygodnej dla niego pozycji i nałożyć maseczkę, zwracając uwagę, by szczelnie przylegała do jego twarzy. Czas zabiegu zwykle wynosi od pięciu do dziesięciu minut – tyle wystarczy, aby preparat w całości wyparował z urządzenia i przestała unosić się para. Inhalacja roztworem chlorku sodu nie powinna być przeprowadzana bezpośrednio po spożyciu posiłku, by nie doprowadzić do wystąpienia nudności i wymiotów. Odradza się też wykonywanie jej podczas snu, gdyż nie przyniesie pożądanego efektu.
Jakie mogą być wskazania do inhalacji solą fizjologiczną?
Ponieważ roztwór chlorku sodu ma działanie zmniejszające gęstość i lepkość śluzu, wskazaniem do przeprowadzenia nebulizacji stanowią schorzenia dróg oddechowych przebiegające z katarem oraz kaszlem trudnym do odkrztuszenia. Fizjologiczna sól morska może być też stosowana na zatoki. W przypadku nawracających infekcji zaleca się wykonywanie zabiegu nawet dwa-trzy razy dziennie, w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości. Inhalacja może też okazać się pomocna przy lżejszych i cięższych reakcjach alergicznych, którym towarzyszy ból gardła i uczucie zatkanego nosa.
Chociaż fizjologiczna sól morska do nosa do inhalacji jest substancją neutralną dla organizmu, istnieją przeciwwskazania do jej użycia. Z roztworu nie powinny korzystać osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, gruźlicą, ropnym zapaleniem zatok i migdałków oraz z poważnymi stanami zapalnymi, którym towarzyszy gorączka. Preparat nie jest też odpowiedni dla pacjentów z krwotokami w obrębie dolnych lub górnych dróg oddechowych.