Zmiany infekcyjne w obrębie płytki paznokciowej u rąk lub u nóg mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Do ich zwalczenia stosuje się preparat bez recepty w postaci lakieru lub lek na grzybicę paznokci przepisany przez lekarza. Substancje czynne zawarte w produkcie mogą pomóc w zahamowaniu namnażania chorobotwórczych drobnoustrojów, a także w zmiękczeniu, nawodnieniu oraz odżywieniu komórek wchodzących w skład macierzy paznokcia. Środki z apteki w postaci lakierów, maści i żeli są przeznaczone do leczenia łagodnych oraz umiarkowanych postaci choroby.
Grzybica paznokci – czym jest i co ją powoduje?
Onychomikoza znana powszechnie jako grzybica paznokci u nóg stanowi często rozpoznawane schorzenie dermatologiczne. W jego leczeniu najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne oraz preparaty w postaci lakieru dostępne bez recepty. Choroba jest wywoływana przez dermatofity, drożdżaki oraz grzyby pleśniowe, które przedostają się od bocznej krawędzi płytki lub od strony naskórka. Wyróżnia się wiele czynników sprzyjających rozwojowi zakażenia. Zalicza się do nich między innymi korzystanie z publicznych saun i basenów, nadmierną potliwość skóry, wilgotność i wysoką temperaturę, noszenie obuwia wykonanego z tworzywa sztucznego oraz niektóre leki (cytostatyki, antybiotyki).
Podstawę prawidłowej diagnostyki grzybicy paznokci powinno stanowić badanie mikologiczne. Pozwala ono na dokładne określenie patogenów odpowiedzialnych za infekcję. Pominięcie tej procedury może prowadzić do nieskuteczności terapii, ponieważ wiele dolegliwości w obrębie nóg i stóp może przypominać choroby grzybicze. Rozpoznanie czynnika wywołującego zakażenie jest też pomocne w doborze właściwych środków farmakologicznych. Poza doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi lekarz może zaproponować specjalistyczny lakier na grzybicę paznokci. Taki preparat może pomóc w zahamowaniu stanu zapalnego i wesprzeć odbudowę struktur uszkodzonych przez chorobotwórcze mikroorganizmy.
Jakie objawy mogą wskazywać na grzybicę paznokci?
Najczęstszym patogenem wywołującym zakażenie jest grzyb drożdżopodobny Candida albicans. Po wniknięciu drobnoustrojów do płytki paznokciowej przybiera ona charakterystyczną żółto-brązową barwę. Dodatkowo jej powierzchnia może ulec zdeformowaniu, pogrubieniu lub zmatowieniu, a zmianom może towarzyszyć nieprzyjemny zapach. W zaawansowanym stadium proces chorobowy może objąć całą płytkę. W takiej sytuacji stopniowo ulega ona zniszczeniu i wykruszeniu.
Do zlikwidowania powyższych objawów można zastosować lakier bez recepty, preparat w postaci maści lub inny lek na grzybicę paznokci z apteki. By zmniejszyć ryzyko rozwoju zakażenia, należy przede wszystkim pamiętać o właściwych nawykach higienicznych, w tym o wycieraniu skóry do sucha. W każdym przypadku poza podjęciem terapii i stosowaniem odpowiednich leków i preparatów konieczne jest eliminowanie czynników, które mogłyby przyczynić się do nawrotu infekcji.
Jak działa lakier przeciwgrzybiczy?
Osoby często narażone na kontakt z grzybami i bakteriami w aptece internetowej znajdą specjalistyczne lakiery przeznaczone do stosowania miejscowego. Zawarte w lekach składniki mogą pomóc w ochronie płytki paznokciowej, wzmocnieniu jej naturalnej struktury oraz w zlikwidowaniu chorobotwórczych mikroorganizmów powodujących zakażenia. Preparat na grzybicę paznokci u nóg lub lek przeciwgrzybiczy w postaci lakieru bez recepty może zawierać w swoim składzie np. amorolfinę lub cyklopiroks. Są to substancje czynne, które przenikają przez płytkę paznokciową i przeciwdziałają namnażaniu bakterii oraz grzybów. Dodatkowo związki zawarte w preparatach mogą wykazywać działanie przeciwzapalne, niszcząc przetrwalniki patogenów oraz ograniczając rozwój procesów zapalnych.
Leki i preparaty na grzybicę paznokci bez recepty
Proces leczenia zmian grzybiczych jest bardzo ważny, ponieważ nieleczone schorzenie może prowadzić do wystąpienia wielu nieprzyjemnych objawów takich jak trudności z poruszaniem się czy ból spowodowany naciskiem obuwia. W sytuacji kiedy pojawi się grzybica paznokci u nóg, najczęściej stosuje się leki bez recepty oraz preparaty w postaci lakieru, żelu, maści lub kremu. Poza kwasem borowym, octowym czy salicylowym w ich składzie może znajdować się amorolfina lub cyklopiroks. Lakier, preparat w postaci maści lub inny lek na grzybicę paznokci może też zawierać klimbazol, pirokton olaminy oraz wyciąg z rozmarynu.
Substancje te wykazują właściwości przeciwgrzybicze i są w stanie neutralizować różne patogeny powodujące zakażenia.
W aptece można znaleźć nie tylko niejeden lek na grzybicę paznokci, ale też preparaty przeznaczone do ochrony i pielęgnacji płytki paznokciowej. Zawarte w maściach, żelach i lakierach związki aktywne mogą wesprzeć odbudowę zniszczonych struktur oraz pomóc w przywróceniu paznokciom naturalnej barwy. W przypadku zaawansowanej postaci grzybicy paznokci w obrębie stóp lub nóg można rozważyć leczenie chirurgiczne. Polega ono na częściowym lub całkowitym usunięciu uszkodzonej płytki za pomocą metody chemicznej bądź mechanicznej.