W przypadku nadmiernej ilości gazów nagromadzonych w jelitach bardzo często stosuje się preparaty na wzdęcia. Tabletki, krople i płyny doustne mogą stanowić wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego oraz pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości dyskomfortu jelitowego takich jak uczucie pełności, odbijanie i ból w obrębie brzucha. Substancje czynne zawarte w lekach dodatkowo mogą zmniejszyć napięcie powierzchniowe śluzu i pęcherzyków gazu znajdujących się w przewodzie pokarmowym.
Preparaty na wzdęcia
Gazy jelitowe mogą stanowić objaw wielu różnych schorzeń gastrologicznych. W większości przypadków dochodzi do nich na skutek połykania zbyt dużej ilości powietrza w czasie spożywania posiłków. U wielu osób przyczyną takiego stanu jest też zakłócone trawienie, nietolerancja węglowodanów oraz nieprawidłowa dieta, zwłaszcza bogata w pokarmy wzdymające. Łagodne symptomy zaburzeń czynnościowych w obrębie żołądka można zminimalizować, sięgając po odpowiedni lek lub preparat na wzdęcia.
W aptece znajduje się wiele środków przeznaczonych do stosowania w dolegliwościach związanych z zaburzeniami procesu trawienia. Preparaty w postaci kropli, tabletek i płynów doustnych mogą przyczynić się do zmniejszenia nadprodukcji gazów oraz pomóc w uregulowaniu wydzielania żółci i soku żołądkowego. Poza lekami warto zwrócić szczególną uwagę na właściwe odżywianie. Prawidłowy jadłospis powinien zawierać optymalne ilości tłuszczu i białek, gdyż dostarczanie ich do organizmu w nadmiarze sprzyja retencji gazów jelitowych.
Tabletki i krople na wzdęcia
W składzie środków wskazanych do przyjmowania w przypadku dolegliwości trawiennych bardzo często znajduje się symetykon. Tabletki i krople na wzdęcia zawierające mieszaninę związków krzemu mogą obniżać napięcie powierzchniowe na granicy fazy płynnej i gazowej w obrębie przewodu pokarmowego oraz ułatwiać usuwanie gazów. Leki z tą substancją czynną są podawane doustnie i nadają się do stosowania u osób powyżej dwunastego roku życia.
W tabletkach i kroplach przeznaczonych dla pacjentów z zaburzeniami procesu trawienia występuje też chlorowodorek mebeweryny. Związek ten działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i nie zakłóca ich prawidłowej motoryki. Dodatkowo może być pomocny w uregulowaniu ruchów perystaltycznych. Lek lub preparat na wzdęcia może też zawierać naturalne wyciągi ziołowe. Zwykle są to ekstrakty pozyskane z takich roślin jak mięta pieprzowa, karczoch, ostropest plamisty, koper włoski, ostryż długi oraz mniszek lekarski.