Wskazania: Espumisan 100 mg/ml stosuje się: bez konsultacji z lekarzem: w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów np. wzdęć lub nasilonego powstawania gazów w przewodzie pokarmowym. Po konsultacji z lekarzem: w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów np. w przypadku nasilonego powstawania gazów w przewodzie pokarmowym w okresie pooperacyjnym; wspomagająco w przygotowaniu pacjentów do badań jamy brzusznej (np. badań radiologicznych i ultrasonograficznych oraz badań endoskopowych, jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego). Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Działanie: lek ten stosuje się w leczeniu objawowym wzdęć (gromadzenie się gazów) u wszystkich grup wiekowych. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu uwolnione w ten sposób gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.
Dawkowanie: dawkę leku Espumisan 100 mg/ml można odmierzyć dwoma sposobami. W zależności od wielkości dawki, dawkę można odmierzyć za pomocą: kroplomierza, miarki z podziałką w ml. Dawkę leku należy dobierać biorąc pod uwagę stopień nasilenia dolegliwości. Bez konsultacji z lekarzem w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym: niemowlęta: dawkowanie w kroplach (z użyciem kroplomierza): 5 – 10 kropli należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na małej łyżeczce przed każdym karmieniem piersią Wiek: 1 – 6 lat: dawkowanie w kroplach (z użyciem kroplomierza): 10 kropli 3 do 5 razy na dobę. Wiek: 6 – 14 lat: dawkowanie w kroplach (z użyciem kroplomierza): 10 do 20 kropli 3 do 5 razy na dobę. Wiek: młodzież i dorośli: dawkowanie w kroplach (z użyciem kroplomierza): 20 kropli 3 do 5 razy na dobę. Lek ten może być podawany także pacjentom w okresie pooperacyjnym po konsultacji z lekarzem. Lek ten może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem. Leczenie należy prowadzić do momentu ustąpienia dolegliwości, jednak nie dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Przed badaniami diagnostycznymi jamy brzusznej zgodnie z zaleceniami lekarza: dawkowanie w ml (z użyciem miarki dozującej): 1 ml 3 razy na dobę w przeddzień badania, po posiłkach i 1 ml rano, w dniu badania. Jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego po konsultacji z lekarzem: dawkowanie w ml (z użyciem miarki dozującej): 2 ml do 4 ml na 1 litr środka kontrastowego stosowanego podczas badania z podwójnym kontrastem. Przed badaniem żołądka i jelita cienkiego (endoskopią) po konsultacji z lekarzem: dawkowanie w ml (z użyciem miarki dozującej): 2 do 3 ml przed badaniem. W razie konieczności można w czasie badania wlać dodatkowo kilka ml emulsji do endoskopu aby zmniejszyć pienienie treści przewodu pokarmowego. Przed użyciem wstrząsnąć. Zastosowanie kroplomierza (10-25 kropli): w celu odmierzenia odpowiedniej liczby kropel, butelkę należy trzymać pionowo, otworem ku dołowi. 25 kropli odpowiada 1 ml emulsji (co odpowiada 100 mg symetykonu). Zastosowanie miarki dozującej: aby umożliwić odmierzenie dawki, w opakowaniu znajduje się miarka z oznaczeniem podanym w ml, nałożona na nakrętkę butelek zawierających 30 i 50 ml. W razie konieczności (np. w celu podawania dawki większej niż 25 kropli) można oderwać miarkę i używać jej zamiast kroplomierza. Ze względu na ryzyko połknięcia, miarkę należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Skład: 1ml kropli zawiera: substancję czynną: symetykon 100mg. Pozostałe składniki: Makrogolu stearynian, glicerolu monostearynian 40-55, kwas sorbinowy, sodu wodorotlenek (E 524, do korekty pH), sodu chlorek, karbomery, sodu cytrynian (E 331), sukraloza (E 955), woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie na symetykon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Espumsian 100 mg/ml należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku pojawienia się nowych dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Nie należy przyjmować tego leku dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli dolegliwości nie ustąpiły w tym czasie, należy zwrócić się do lekarza. W przypadku stosowania leku u niemowląt i dzieci, należy skonsultować się z lekarzem. Espumisan 100 mg/ml zawiera sorbitol. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem produktu leczniczego.
Interakcje z innymi lekami: nie są znane interakcje z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na brak badań klinicznych dotyczących stosowania leku w ciąży, nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Espumisan 100 mg/ml nie ogranicza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.