Oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji to dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku. W jej leczeniu najczęściej stosuje się leki na biegunkę bez recepty z apteki. Preparaty w postaci tabletek, kapsułek oraz saszetek do sporządzania roztworów doustnych mogą pomóc w uregulowaniu perystaltyki jelit, zniszczeniu chorobotwórczych drobnoustrojów, a także w zmniejszeniu wydalania wody i elektrolitów. Środki przeciwbiegunkowe nie powinny jednak być długotrwale stosowane bez konsultacji z lekarzem.
Biegunka – jakie są jej najczęstsze przyczyny?
O biegunce możemy mówić w sytuacji, kiedy wzrasta częstotliwość wypróżnień w ciągu doby, a konsystencja stolców staje się wyraźnie luźniejsza. Jeśli jest ona spowodowana przez infekcję wirusową lub bakteryjną, wówczas mogą pojawić się też inne objawy takie jak gorączka, wymioty, nudności, ból brzucha oraz ogólne złe samopoczucie. W takim przypadku można zastosować nie tylko lek na biegunkę, ale także środek przeciwgorączkowy oraz przeciwbólowy bez recepty.
Przyczynami tej dolegliwości mogą być nie tylko zakażenia różnego rodzaju patogenami. Częste oddawanie półpłynnego stolca może być spowodowane także przez alergie pokarmowe, niedobory niektórych enzymów (takich jak np. laktaza), nadużywanie preparatów przeczyszczających oraz przez zaburzenia czynności jelit (np. zespół jelita nadwrażliwego). Ponadto do jej wystąpienia mogą przyczyniać się schorzenia organiczne jamy brzusznej, do których zaliczane są między innymi stany zapalne jelit.
Jak postępować w przypadku biegunki?
W przypadku zaburzeń trawienia objawiających się częstymi wypróżnieniami i zmienioną konsystencją kału szczególną uwagę należy zwrócić na uzupełnianie niedoborów płynów oraz wyrównanie zaburzeń elektrolitowych. W tym celu można sięgnąć po lek na biegunkę z apteki. W jego składzie poza substancją przeciwbiegunkową często znajdują się związki potasu, wapnia, sodu, magnezu i cynku. Ich dostarczanie do organizmu może pomóc w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej.
Aby nie obciążać układu pokarmowego, należy uważać nie tylko na przyjmowane leki, także te bez recepty, ale także na dietę. Spożywane posiłki powinny być lekkostrawne, odżywcze oraz bogate w składniki odżywcze. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty ciężkostrawne, wzmagające perystaltykę jelit, powodujące wzdęcia oraz długo zalegające w żołądku. Należy też pamiętać o wypijaniu minimum 1,5 litra wody dziennie, najlepiej w niegazowanej postaci.
Leki na biegunkę bez recepty
W schorzeniach przebiegających ze zwiększoną częstotliwością stolców o luźnej konsystencji można zastosować leki na biegunkę bez recepty, które są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są to preparaty w postaci kapsułek, tabletek oraz proszków do sporządzania roztworów doustnych, które mogą pomóc w zahamowaniu nasilonych ruchów jelit i zwiększeniu wchłaniania wody. W składzie środków przeciwbiegunkowych można znaleźć między innymi takie substancje aktywne jak nifuroksazyd, diosmektyt oraz białczan taniny. Związki te po uwolnieniu w przewodzie pokarmowym wykazują działanie bakteriostatyczne oraz wiążące toksyny.
Do leków na biegunkę dla dorosłych, które można nabyć bez recepty, należy też węgiel aktywny. Związek ten pochłania bakterie znajdujące się w organizmie i wydala je na zewnątrz. Produkty z tą substancją mogą być stosowane pomocniczo w przypadku wzdęć oraz zatruć pokarmowych. Ponadto w aptece dostępne są mieszanki ziołowe do zaparzania, które bardzo dobrze sprawdzają się do leczenia łagodnych stanów zapalnych błony śluzowej żołądka.