Leki przeciwzakrzepowe na poprawę zdrowia
Przy dolegliwościach sercowych, wieńcowych czy krążeniowych konieczne może być stosowanie leków przeciwzakrzepowych. W ofercie apteki online znajduje się wiele produktów na rozrzedzenie krwi, które regularnie przyjmowane zmniejszają ryzyko tworzenia się niebezpiecznego zakrzepu w naczyniach – ich działanie polega na blokowaniu czynności układu krzepnięcia krwi. Wskazaniem do stosowania tabletek zmniejszających krzepliwość krwi jest m.in. udar mózgu, zawał serca, zaburzenia rytmu serca (tzw. migotanie przedsionków), przebyta zatorowość płucna, zabiegi wszczepienia sztucznych zastawek.
Leki przeciwzakrzepowe dzieli się na tabletki doustne i środki wstrzykiwane. Z kolei ze względu na to, jak działają, wyróżnia się blokujące krzepliwość oraz przeciwpłytkowe. Do pierwszej grupy zalicza się tzw. antagonistów witaminy K, a do drugiej te preparaty, które zawierają kwas acetylosalicylowy O tym, które będą odpowiednie w danej sytuacji, powinien jednak zdecydować lekarz.
Zaburzenia krzepliwości krwi – choroba, której nie należy lekceważyć
W zdrowym, prawidłowo funkcjonującym układzie krwionośnym elementy takie jak krwinki białe, trombocyty i erytrocyty nie ulegają zagęszczeniu oraz krzepnięciu w świetle naczyń żylnych i tętniczych. Dysfunkcje płytek, uszkodzenia śródbłonka i wzrost lepkości krwi tworzą warunki, które mogą sprzyjać formowaniu się zakrzepów. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby zalicza się też otyłość, zaawansowany wiek, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz schorzenia autoimmunologiczne. W profilaktyce chorób, które grożą powstawaniem zatorów, można stosować leki przeciwzakrzepowe takie jak tabletki na rozrzedzenie krwi.
W wielu przypadkach zakrzepica przebiega bezobjawowo, co utrudnia jej leczenie i dobór odpowiednich leków na zmniejszenie krzepliwości krwi. Jednakże częściej lekarze mają do czynienia z chorobą żylną dającą symptomy w postaci obrzęków kończyn dolnych, zaczerwienienia i zasinienia skóry oraz bolesnych zgrubień pojawiających się wzdłuż segmentów żył powierzchniowych. Patologiczne procesy toczące się w obrębie żył mogą również spowodować wzmożone ocieplenie kończyny oraz zwiększone napięcie podpowięziowe (tzw. objaw Mozesa).
Tabletki na rozrzedzenie krwi
Ważną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych mogą odgrywać leki zmniejszające krzepliwość krwi. Preparaty w postaci doustnych tabletek przeciwzakrzepowych mogą pomóc w utrzymywaniu prawidłowej płynności osocza oraz w zmniejszeniu ryzyka formowania się skrzeplin mogących prowadzić do niedotlenienia tkanek, zawału mięśnia sercowego, udaru czy zatoru żylnego płuc. W ich składzie często można znaleźć heparynę, która ma za zadanie zapobieganie przejściu protrombiny w trombinę, enzym rozszczepiający wiązania peptydowe w białkach.
W profilaktyce zakrzepic różnego rodzaju mogą być również stosowane takie leki przeciwzakrzepowe jak tabletki na rozrzedzenie krwi z kwasem acetylosalicylowym. Związek ten wywiera działanie przeciwpłytkowe dzięki zdolności hamowania substancji odpowiedzialnej za produkcję czynników pobudzających agregację płytek. Lek przeciwzakrzepowy w postaci tabletek z tym składnikiem nie powinien być przyjmowany przez pacjentów z dną moczanową, astmą oskrzelową, zaburzeniami równowagi kwasowo- zasadowej i chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.