Zespół dolegliwości, pojawiających się podczas przemieszczania się różnymi środkami transportu drogowego i morskiego, dotyka około 20% populacji. Przyczyną jest podrażnienie narządu równowagi, co w konsekwencji prowadzi do kinetozy. Dotyka głównie dzieci, ale nierzadko także dorosłych. W celu zapobiegania i łagodzenia takich objawów, jak złe samopoczucie, zawroty i bóle głowy, warto dowiedzieć się jak działają
leki na chorobę lokomocyjną, np.: tabletki, drażetki i pastylki do ssania. Najważniejsze informacje znajdziesz w naszej aptece internetowej.
Przyczyny choroby lokomocyjnej
W czasie jazdy samochodem czy podróży morskiej, mózg rejestruje sytuację, w której ciało jest w miejscu, a mimo to porusza się z dużą prędkością. Narząd równowagi – błędnik – otrzymuje sprzeczne sygnały. Może to skutkować objawami kinetozy i złym samopoczuciem, któremu można próbować zapobiegać dzięki lekom w postaci tabletek, drażetek i pastylek do ssania. Ból i zawroty głowy, wynikające z zaburzeń w funkcjonowaniu narządu równowagi, nasilają się gdy pojazd nagle przyspiesza i hamuje.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości i zredukować przyczyny choroby lokomocyjnej, warto zastosować się do kilku wskazówek:- miejsce przy otwartym oknie lub klimatyzacji może przeciwdziałać zawrotom i bólom głowy,'
- aby zapobiec niepożądanym objawom i suplementacji tabletek, drażetek lub pastylek do ssania, unikaj siedzeń umieszczonych tyłem do kierunku jazdy,
- na statku najlepsza jest lokalizacja w środkowej części pokładu,
- zrezygnuj z czytania i korzystania z telefonu komórkowego, a wykluczysz jedną z przyczyn kinetozy i unikniesz stosowania leków.
Jeśli zastosowane środki ostrożności są niewystarczające, poszukaj dodatkowych wskazówek w aptece internetowej.
W zapobieganiu skutkom choroby lokomocyjnej i morskiej mogą pomóc tabletki na chorobę lokomocyjną, pastylki lub drażetki do ssania. Sugeruje się, że łagodzą one objawy zaburzeń w funkcjonowaniu narządu równowagi i poprawiają samopoczucie.
Objawy choroby lokomocyjnej
Pierwsze, łagodne objawy choroby lokomocyjnej lub morskiej to najczęściej brak apetytu, uczucie zmęczenia i złe samopoczucie. Później mogą pojawić się dodatkowo:
- zawroty i ból głowy, których przyczyną jest podrażnienie narządu równowagi,
- nadwrażliwość na zapachy,
- nasilona potliwość i bladość skóry,
- nudności oraz wymioty.
Tabletki, drażetki i pastylki do ssania, o których działaniu możesz przeczytać w naszej aptece internetowej, mogą zapobiegać nieprzyjemnym objawom i złemu samopoczuciu. Choroba lokomocyjna, wynikająca z podrażnienia narządu równowagi zazwyczaj ustępuje po podróży.
Leki na chorobę lokomocyjną
Jeśli w czasie podróży daje Ci się we znaki choroba morska lub lokomocyjna, możesz zapoznać się z działaniem preparatów ziołowych i leków, zapobiegających złemu samopoczuciu. Zawierają one imbir oraz witaminy z grupy B, które mogą łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zawroty i ból głowy. Z kolei opaski Sea-Band uciskają punkt akupresurowego na obydwu nadgarstkach, mogąc hamować w ten sposób objawy kinetozy.
O tabletkach, drażetkach i pastylkach do ssania przeczytasz na stronie apteki internetowej. Sugeruje się, że w zapobieganiu kinetozie mogą pomagać preparaty, zawierające dimenhydrynat, np. Aviomarin. Informacje na temat dawkowania znajdują się na ulotce. Należy jednak pamiętać, że medykamenty tego rodzaju często są przyczyną senności oraz zawrotów i bólu głowy.
Inne leki na chorobę morską i lokomocyjną wydawane są tylko na podstawie recepty, wystawionej przez lekarza. Wszystkie z nich należy jednak stosować wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.