Przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych stanowi częste schorzenie występujące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W celu uregulowania wydzielania sebum oraz zmniejszenia widoczności niedoskonałości najczęściej stosuje się dermokosmetyki na trądzik. Zestawy, w których skład wchodzą preparaty w postaci żeli, płynów micelarnych oraz kremów z witaminami na cerę trądzikową, mogą pomóc w oczyszczeniu, nawilżeniu i wygładzeniu powierzchni skóry, a także w przywróceniu jej zdrowego, promiennego wyglądu. Regularne stosowanie dermokosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej może też stanowić wsparcie dla prawidłowego przebiegu procesów związanych z regeneracją oraz odbudową uszkodzonych komórek naskórka.
Trądzik – powszechna choroba dermatologiczna
Występowanie przewlekłej choroby gruczołów łojowych określanej mianem trądziku stanowi dość częste zjawisko. Największa zapadalność na to schorzenie przypada na okres młodzieńczy, jednak zmiany łojotokowe mogą pojawić się także u dorosłych. Dlatego w aptece można znaleźć niejeden zestaw do pielęgnacji cery trądzikowej przeznaczony do stosowania u osób po trzydziestym roku życia. Za powstawanie stanu zapalnego są odpowiedzialne różne czynniki takie jak aktywność hormonów, obecność bakterii, niewłaściwe oczyszczanie skóry oraz wzmożone wytwarzanie łoju. Ze względu na zajęcie skóry twarzy przypadłość może negatywnie wpływać na jakość życia, a nawet prowadzić do niskiej samooceny, lęku oraz depresji.
Rozpoznanie trądziku zwykle opiera się na obrazie klinicznym. Do codziennej pielęgnacji twarzy i łagodzenia objawów towarzyszących chorobie stosuje się różne rodzaje dermokosmetyków na cerę trądzikową z apteki. W ich składzie poza naturalnymi wyciągami roślinnymi mogą znajdować się też witaminy oraz minerały. W przypadku średnio lub mocno nasilonej choroby wskazane jest wdrożenie leczenia antybiotykami. Na ogół są to preparaty zawierające tetracyklinę oraz limecyklinę.
Dbanie o cerę trądzikową – podstawowe informacje na temat pielęgnacji
Częstym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania zmian zapalnych jest niedokładne oczyszczanie cery trądzikowej oraz używanie niewłaściwych dermokosmetyków. Ogólnym celem pielęgnacji cery z niedoskonałościami jest zapobieganie występowaniu nadmiernego rogowacenia naskórka, ograniczenie łojotoku oraz zahamowanie wzrostu bakterii. W walce z tym schorzeniem można zastosować zestaw, w którego skład wchodzi łagodna emulsja oczyszczająca, płyn micelarny, krem antybakteryjny oraz żel punktowy.
W ciągu dnia na cerę można zastosować krem nawilżająco-matujący na trądzik, który pomoże w ujednoliceniu kolorytu naskórka oraz zapobiegnie jego nadmiernemu błyszczeniu. Dermokosmetyki wspomagające wygładzanie, zwężanie rozszerzonych porów oraz zestawy preparatów ułatwiające oczyszczanie cery trądzikowej mogą zawierać w składzie takie substancje jak krzemionka, aktywny węgiel, kwas hialuronowy, wyciąg z zielonej herbaty. W codziennej pielęgnacji cery zaleca się rezygnację z silnie wysuszających preparatów na bazie alkoholu i klasycznego mydła.
Dieta na trądzik – jak powinno wyglądać odżywianie przy cerze trądzikowej?
W zmniejszeniu widoczności niedoskonałości pomocne mogą być nie tylko dermokosmetyki na trądzik z apteki. Coraz częściej podkreśla się też znaczenie odpowiednio zbilansowanej diety w pielęgnacji skóry. W jadłospisie osoby zmagającej się z krostkami czy grudkami nie powinno brakować takich produktów jak wątróbka, ryby, kasze, płatki owsiane, pestki dyni, nasiona słonecznika. W menu muszą też znaleźć się odpowiednie witaminy. Na cerę trądzikową korzystnie działa między innymi retinol, kwas askorbinowy oraz cholekalcyferol. W uzupełnieniu niedoborów tych związków może pomóc odpowiedni zestaw witamin z apteki.
Do produktów niewskazanych przy tej przewlekłej dermatozie gruczołów łojowych należy czekolada, żywność typu fast food, dania wysokoprzetworzone oraz mleko. Z diety powinny też zostać wyeliminowane kolorowe napoje gazowane oraz wszelkie posiłki o wysokim indeksie IG. Poza stosowaniem dermokosmetyków na trądzik i preparatów wspomagających pielęgnację oraz oczyszczanie twarzy należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie cery. Każdego dnia zaleca się spożywanie minimum dwóch litrów wody, najlepiej niegazowanej.
Dermokosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej
Jeśli zmagasz się z przewlekłą chorobą dermatologiczną, jaką jest trądzik, w aptece znajdziesz szeroki wybór zestawów zawierających preparaty przystosowane do potrzeb Twojej cery. Wśród nich dostępne są między innymi specjalistyczne dermokosmetyki do cery trądzikowej zawierające witaminy i minerały, które mogą pomóc w dogłębnym oczyszczeniu naskórka, poprawieniu jego kondycji oraz w zmniejszeniu widoczności niedoskonałości. Zestaw do pielęgnacji twarzy trądzikowej powinien zawierać:
• płyny micelarne do oczyszczania i demakijażu,
• kremy punktowe do skóry łojotokowej,
• maski wygładzające,
• reduktory zmian potrądzikowych.
W składzie dermokosmetyków na trądzik znalazły się wyłącznie starannie wyselekcjonowane substancje czynne, które ograniczają powstawanie zmian zapalnych na twarzy, wspomagając optymalną pielęgnację i łagodząc zaczerwienienie skóry. Są to takie związki aktywne jak ekstrakt z białej herbaty, wyciąg z aloesu, kwas glikolowy, cynk oraz witamina E. W ofercie dostępne są także zestawy dermokosmetyków zawierające preparaty ochronne dla cery trądzikowej, które minimalizują niepożądane reakcje skóry w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV.