W aptece dostępne są różne preparaty, których skład opiera się na minerałach potrzebnych do spełniania przez organizm określonych funkcji. Wśród nich znajdują się m.in. suplementy zawierające żelazo. Prezentowane środki bez recepty to także leki, np. w tabletkach lub pastylkach rozpuszczalnych. Więcej o tym składniku i dostarczających go preparatach można dowiedzieć się poniżej.
Jaką funkcję pełni żelazo w organizmie?
Ludzki organizm składa się z wielu różnych pierwiastków i związków chemicznych, które, do jego prawidłowego funkcjonowania, powinno się dostarczać wraz z dietą. Czasem jednak pojawiają się wymagające uzupełnienia niedobory. Jaką rolę zaś pełni żelazo?
Minerał ten, dostarczany również w formie suplementu lub leku bez recepty w tabletkach, występuje m.in. w hemoglobinie i mioglobinie. Oprócz tego gromadzi się w wątrobie, śledzionie oraz szpiku kostnym w postaci ferrytyny i hemosyderyny.
Zadaniem żelaza jest przede wszystkim transportowanie tlenu między płucami a komórkami w całym organizmie, a z drugiej strony – usuwanie z nich dwutlenku węgla i przekazywanie go z powrotem do układu oddechowego. Oprócz tego odgrywa istotną rolę w syntezie DNA i tworzeniu erytrocytów. Ponadto wpływa na działanie układu nerwowego, immunologicznego, endokrynologicznego i wielu innych. Dlatego powinno być utrzymywane na odpowiednim poziomie.
Jakie dawki żelaza są bezpieczne?
Dzienne zapotrzebowanie na ten minerał u zdrowej osoby pokrywa dieta. Ponadto zależy ono od szeregu różnych czynników, w tym m.in. wieku. Duże znaczenie ma też płeć (kobiety ze względu na miesiączki mogą potrzebować go więcej). Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a przyjmowanie leków czy suplementów w tabletkach, czy pastylkach rozpuszczalnych, dostępnych bez recepty, powinno być poprzedzone badaniami.
Wskazuje się, że dobowe zapotrzebowanie na prezentowany pierwiastek wynosi około:
• 10 mg dla dorosłych mężczyzn,
• 18 mg dla dorosłych kobiet,
• 28 mg dla kobiet ciężarnych,
• 10 mg u dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
Jak każdy suplement czy lek, także ten zawierający żelazo, np. w tabletkach dostępnych bez recepty, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami specjalisty i producenta.
Suplementy i leki zawierające żelazo – kiedy się po nie sięga?
Lekarz może zalecić przyjmowanie takich środków w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu występuje niedobór substancji i nie da się zwiększyć jej podaży poprzez dietę. Ponadto leki zawierające żelazo są nierzadko stosowane w przypadku takich dolegliwości jak anemia.
Więcej o poszczególnych suplementach m.in. w tabletkach dostarczanych bez recepty, bogatych w ten składnik, można znaleźć na stronach poszczególnych artykułów.