Od lat zwraca się szczególną uwagę na zawartość niezbędnych składników odżywczych w żywności. Do substancji, których nie powinno brakować w codziennym pożywieniu człowieka, należy witamina K. Preparaty i suplementy z menachinonem w postaci tabletek oraz kapsułek doustnych są przeznaczone m.in. dla osób zmagających się z chorobami układu kostno-stawowego, a także z objawami osłabienia mięśni i kości. Leki często są zalecane także pacjentom ze schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami wchłaniania (celiakia, przewlekłe zapalenie trzustki, niedobory odporności).
Czym jest i gdzie występuje witamina K?
Menachinon został odkryty w latach dwudziestych ubiegłego wieku jako czynnik wpływający na zdolność krzepliwości krwi. Kilka lat później okazało się, że witamina K, którą zawiera niejeden lek i suplement w tabletkach, nie jest pojedynczym związkiem chemicznym, ale zespołem kilku substancji rozpuszczalnych w tłuszczach o zbliżonej do siebie budowie. W suplementach i preparatach z apteki są one obecne najczęściej w formie aktywnej pod nazwą menachinonu-7.
Ważnym źródłem tych organicznych związków chemicznych są rośliny z rodziny kapustowatych, do których należą brokuły, brukselka, kapusta, rzodkiew, jarmuż, roszponka, a także inne zielone warzywa takie jak szpinak, rukola, botwinka oraz mniszek lekarski. Witamina K, na której często bazują tabletki, leki i preparaty na wzmocnienie kości, jest też obecna w żółtkach jaj, wątrobie wołowej, serach dojrzewających oraz w oleju sojowym.
Preparaty z witaminą K w tabletkach
Ponieważ nasza dieta najczęściej nie jest wystarczająco zróżnicowana, wiele ludzi zmaga się z niedoborem substancji, która naturalnie występuje w dwóch podstawowych formach: jako fitochinon oraz menachinon. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć żadnego z tych związków. Dlatego wiele osób sięga po lek lub suplement, w którym znajduje się witamina K w dobrze przyswajalnej formie. O ile lekarz nie zaleci inaczej, preparat należy przyjmować jeden-dwa razy na dobę. Tabletki lub kapsułki najlepiej zażywać z posiłkiem zawierającym zdrowe tłuszcze.
Chociaż menachinon uczestniczy w wielu ważnych procesach biochemicznych i odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu wapnia, nie każdy powinien go przyjmować w postaci suplementów w tabletkach. Produkt, w którym jest obecna witamina K, nie jest wskazany pacjentom regularnie przyjmującym preparaty przeciwzakrzepowe zawierające takie substancje czynne jak warfaryna oraz acenokumarol. Decyzję o suplementacji z lekarzem powinny też skonsultować kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią.