Ciśnieniomierze
Jedną z bardziej rozpowszechnionych chorób w populacji jest nadciśnienie. Schorzenie to powoduje wiele niekorzystnych dla zdrowia zmian, jest częstą przyczyną uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także zwiększa ryzyko zawału. Do mierzenia ciśnienia tętniczego najlepiej sprawdzają się dobre ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe z apteki. Przy pomocy aparatów można kontrolować pracę serca i w porę zapobiegać rozwojowi niebezpiecznych chorób, takich jak arytmia, miażdżyca, niewydolność mięśnia sercowego.
Sprzęt medyczny, który może przydać się w domu, to między innymi aparat do mierzenia ciśnienia. Jest on często wykorzystywany w celu monitorowania przebiegu leczenia nadciśnienia. Dostępne są urządzenia naramienne oraz na nadgarstek, w wersji manualnej i elektronicznej. Ciśnieniomierz z pulsoksymetrem umożliwia dodatkowo sprawdzanie saturacji i tętna.
Jak działa aparat do mierzenia ciśnienia?
Składający się z nadmuchiwanego mankietu, owijanego wokół ramienia lub nadgarstka, urządzenia monitorującego, oraz ewentualnie pulsoksymetru, aparat do mierzenia ciśnienia rejestruje parametry skurczowe i rozkurczowe. Dobry ciśnieniomierz może być manualny lub elektroniczny.
Mankiet jest pompowany do momentu, aż ciasno przylega do ciała, odcinając przepływ w naczyniach krwionośnych. Następnie otwiera się zawór, aby go opróżnić. Po osiągnięciu ciśnienia skurczowego krew zaczyna krążyć wokół tętnicy. Powstają wibracje wykrywane przez miernik. W tradycyjnym aparacie szum przepływającej krwi jest wykrywany przez lekarza za pomocą stetoskopu. W miarę opróżniania mankietu dochodzi do rozkurczu i wibracje ustają. Rejestrowana jest wartość rozkurczowa.
Kiedy warto używać ciśnieniomierza?
Regularne monitorowanie pracy serca w domu może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach. Ciśnieniomierz elektroniczny nadgarstkowy lub naramienny z pulsoksymetrem może pomóc w:
• stawianiu wczesnej diagnozy,
• sprawdzaniu skuteczności zażywanych leków,
• kontrolowaniu stanu zdrowia, szczególnie u osób zmagających się z nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami nerek,
• obserwowaniu wpływu zmian w nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej.
Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?
W większości aptek można znaleźć ciśnieniomierze naramienne oraz na nadgarstek. Wygodne i proste w użytkowaniu są urządzenia elektroniczne. Aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego w zestawie z pulsoksymetrem są zazwyczaj najdokładniejsze. Niektóre z nich pokazują średnią z wielu wyników i wyposażone są w pamięć pomiarów. W przypadku samodzielnego obsługiwania tego sprzętu najlepszym rozwiązaniem jest całkowicie automatyczna wersja. Wymaga ona jedynie nałożenia mankietu, który pompuje się sam po wciśnięciu przycisku.
Ciśnienie tętnicze krwi – co trzeba o nim wiedzieć?
Siła, z jaką krew uderza w ściany naczyń krwionośnych, jest różna i zależy od wielu czynników. Osoby zagrożone nadciśnieniem powinny zwrócić szczególną uwagę na utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej oraz rzucenie palenia. Ważne jest także regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się dobry ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy. Apteka jest jednym z wielu miejsc, w którym można zaopatrzyć się w tego rodzaju aparat.
Optymalna wartość ciśnienia tętniczego krwi w spoczynku podczas mierzenia nie powinna przekraczać 120/80 mm Hg. Jeśli parametr ten utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie powyżej 140/90 mm Hg, wówczas może to świadczyć o występowaniu nadciśnienia. W celu obniżenia wysokich wartości najczęściej stosuje się leki, ale dobre mogą okazać się także naturalne sposoby, takie jak dbanie o właściwe nawodnienie, picie herbat ziołowych oraz wprowadzenie do diety suplementów z apteki bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega.
Nadgarstkowe i naramienne aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi
By zaopatrzyć się w dobry ciśnieniomierz naramienny, warto sprawdzić ofertę kilku aptek. Należy zadbać, aby aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego był prosty w obsłudze i zapewniał dokładny oraz czytelny pomiar. Do najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do użytku w warunkach domowych należą ciśnieniomierze naramienne. Ich ważnym elementem jest mankiet, który powinien być dopasowany do średnicy ramienia i umiejscowiony tuż nad zgięciem łokcia.
Do mierzenia ciśnienia tętniczego wykorzystuje się nie tylko ciśnieniomierze naramienne, ale też przystosowane do zakładania na nadgarstek. W tego rodzaju urządzeniach po napełnieniu mankietu powietrzem aparat wyczuwa pulsowanie tętnicy promieniowej zlokalizowanej na przedramieniu i po kilku sekundach pokazuje cyfrowy wynik na wyświetlaczu. Aby mieć pewność, że badanie przy pomocy aparatu z apteki zostało właściwie wykonane, należy zwrócić szczególną uwagę na dobre ułożenie dłoni oraz przyjęcie prawidłowej pozycji siedzącej.