Częstym problemem osób zmagających się z chorobami tkanki łącznej są dolegliwości bólowe. W celu zmniejszenia ich nasilenia najczęściej stosuje się leki na reumatyzm bez recepty. Maści, kremy oraz tabletki na bóle reumatyczne mogą być przyjmowane nie tylko w przebiegu przewlekłych schorzeń układu kostno-stawowego. Wskazaniem do ich podawania mogą być: zapalenie stawów, sztywność w okolicach kręgosłupa, urazy z naderwaniem więzadeł, naciągnięcia czy zwichnięcia.
Choroby reumatyczne – jakie są przyczyny ich powstawania?
Przewlekłe zmiany zapalne w obrębie tkanki łącznej dotykają ludzi wszystkich ras i grup wiekowych. Do najczęściej diagnozowanych chorób należą nie tylko reumatyzm, ale też reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy oraz fibromialgia. W ich leczeniu najczęściej wykorzystuje się maści i tabletki na bóle reumatyczne, które zawierają substancje czynne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym.
Dolegliwości ze strony narządu ruchu mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość życia. By wspomóc kondycję układu mięśniowo-szkieletowego, można sięgnąć po lek na zapalenie stawów w postaci tabletek, maści lub kremu. W celu zniwelowania bólu reumatycznego warto też zwrócić uwagę na odżywianie. Pacjentom ze zmianami zapalnymi zaleca się rezygnację ze spożywania tłustego nabiału, margaryn, a także wędlin, które zawierają spore ilości konserwantów zaostrzających objawy reumatyzmu.
Leki na reumatyzm – tabletki, maści, żele
Układowe choroby tkanki łącznej bardzo często są związane ze zmianami zachodzącymi w podeszłym wieku. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych wielu seniorów sięga po lek na zapalenie stawów w postaci kapsułek lub tabletek doustnych. W składzie tego typu środków można znaleźć m.in. takie substancje czynne, jak meloksykam oraz diklofenak potasu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
W celu zwalczenia dokuczliwego bólu reumatycznego można zastosować nie tylko tabletki, ale także krem, żel lub maść na reumatyzm. W leczeniu chorób objawiających się obrzękiem i zapaleniem stawów najczęściej wykorzystuje się preparaty zawierające diklofenak oraz etofenamat.
Ponadto miejscowe leki na reumatyzm mogą zawierać borowinę, olejek cedrowy, olejek pichtowy, alantoinę oraz prowitaminę B5. Składniki zawarte w kremach i maściach są szybko i łatwo wchłaniane przez skórę, a co najważniejsze, są odpowiednie do długotrwałego stosowania w leczeniu przewlekłego bólu reumatycznego.