Sól fizjologiczna dla dzieci
W domowej apteczce dla najmłodszych warto mieć wodny roztwór chlorku sodu (NaCl) o stężeniu 0,9%. Jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego zwłaszcza w przypadku niemowląt i starszych dzieci. Płyn ten można stosować w celach kosmetycznych i jako wsparcie np. w łagodzeniu kataru. Często sól fizjologiczna dla noworodka jest dostępna w postaci praktycznych ampułek do jednorazowego użytku. Dzięki temu można ją łatwo aplikować do nosa lub oka.
Sól fizjologiczna do nosa dla dzieci – zastosowanie
Nieżyt górnych dróg oddechowych powoduje dyskomfort w trakcie oddychania. Dlatego, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny warto użyć soli fizjologicznej do nosa dla dzieci. Roztwór NaCl przydaje się także do płukania i przemywania:
• oczu,
• uszu (najlepiej w sprayu),
• skóry twarzy,
• ran.
Produkt zawierający chlorek sodu polecany jest także do inhalacji i nebulizacji np. niemowląt. Aerozoloterapia nawilża przesuszone górne drogi oddechowe – może być stosowana m.in. u noworodków przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Jak stosować sól fizjologiczną dla niemowląt
Katar spowodowany alergią wziewną lub infekcją bywa uciążliwy, zwłaszcza dla małych dzieci. Aby wesprzeć je w tej trudnej i często niezrozumiałej dla nich sytuacji, warto sięgnąć po sprawdzone metody. Jedną z nich jest przepłukiwanie górnych dróg oddechowych preparatami, takimi jak roztwór soli fizjologicznej o stężeniu 0,9%. Jest odpowiedni dla noworodka i starszego malucha oraz osoby dorosłej.
W celu usunięcia zalegającej wydzieliny sól fizjologiczna może być podana do nosa – dla niemowląt po jednej kropli do każdej dziurki. W związku z tym, że maluszek w trakcie aplikacji leży, trzeba uważać z ilością płynu, aby się nie zakrztusił. Na zakończenie należy użyć gruszki lub aspiratora (stosownego do wieku dziecka), by usunąć płynną wydzielinę.
Jeśli chodzi o przemywanie oczu, głowę niemowlęcia należy ułożyć lekko na boku. Następnie czysty wacik nasącza się roztworem chlorku sodu. Tak przygotowanym płatkiem przeciera się delikatnie powiekę. Ważne, by zachować kierunek od strony zewnętrznej do wewnętrznej oka.