Tabletki i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
Jednym z pierwszych sygnałów wskazujących na istnienie procesu chorobowego jest ból. Do zwalczania dolegliwości bólowych o lekkim i średnim nasileniu najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe bez recepty. Tabletki, syropy i maści mogą pomóc w zahamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w złagodzeniu nieprzyjemnych doznań. W składzie środków z apteki najczęściej znajdują się takie substancje czynne, jak paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy.
Czym jest ból i w jaki sposób powstaje?
Dolegliwości bólowe towarzyszące wielu chorobom stanowią nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne. W zależności od czasu trwania mogą mieć charakter ostry lub przewlekły, jeśli utrzymują się dłużej niż trzy miesiące. Podstawowym sposobem ich zwalczania jest farmakoterapia. Środki przeciwbólowe bez recepty w postaci tabletek i maści mogą pomóc w zahamowaniu stanu zapalnego, a także w utrzymaniu odpowiedniej homeostazy organizmu w trakcie rozwoju procesu chorobowego.
Jednym z rodzaju bólu często występującym u osób dorosłych są przewlekłe zespoły bólowe. Należą do nich między innymi fibromialgie, przewlekłe bóle krzyża oraz bóle trzewne o tępym, rozlanym lub kolkowym charakterze. W ich leczeniu nierzadko stosuje się leki na receptę, które mogą zawierać w składzie tramadol, kodeinę czy oksykodon. Związki te są wykorzystywane do zwalczania bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku długotrwałego przyjmowania środków z tymi substancjami, gdyż u pacjenta może się rozwinąć tolerancja na lek.
Tabletki, syropy i maści przeciwbólowe bez recepty
W leczeniu bólu o łagodnym stopniu można zastosować tabletki przeciwbólowe bez recepty z paracetamolem. Środki z paracetamolem mogą być podawane zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Najczęstsze wskazania do ich przyjmowania to bóle głowy (również te o charakterze migrenowym), mięśniowe, menstruacyjne, a także występujące w przebiegu grypy i przeziębienia.
Poza lekami z paracetamolem w aptece znajdują się preparaty z ibuprofenem w postaci tabletek, syropów oraz czopków doodbytniczych. Do grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych należą też maści przeciwbólowe z diklofenakiem przeznaczone do stosowania między innymi u pacjentów z artretyzmem, chorobą reumatoidalną, a także ze skręconymi i nadwyrężonymi mięśniami. W przypadku silnego bólu stawów i otaczających go struktur lekarz może przepisać maść na receptę zawierającą np. ketoprofen.