Skuteczne tabletki przeciwbólowe na ból głowy
Do rozpowszechnionych objawów chorobowych należą bóle głowy. Często stanowią konsekwencję nagłej zmiany pogody, długotrwałego stresu, przemęczenia, zdenerwowania, niedotlenienia, odwodnienia lub dynamicznych zmian poziomu hormonów. Zdarza się też, że są oznaką poważnego schorzenia neurologicznego.
W leczeniu tej powszechnie występującej dolegliwości można zastosować leki i preparaty na ból głowy w postaci kapsułek lub tabletek musujących. Zawarte w nich substancje czynne mogą pomóc w złagodzeniu odczuwanych doznań oraz w zmniejszeniu zmian zapalnych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Ból głowy – skąd się bierze i jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ten jeden z najczęściej obserwowanych objawów neurologicznych jest problemem zdrowotnym występującym u osób w różnym wieku. Bóle głowy zwykle pojawiają się jako reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Mogą przybierać różne postaci i być odczuwalne jako pulsujące, ciągłe lub rozlane na jedną stronę. Nierzadko wraz ze schorzeniem pojawiają się także nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja lekarska, gdyż objaw ten może świadczyć o poważnej chorobie takiej jak nadciśnienie tętnicze czy guz mózgu.
W zwalczaniu tej przypadłości najczęściej są stosowane tabletki na ból głowy. Leki i preparaty dostępne bez recepty mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości o łagodnym lub umiarkowanym natężeniu. Najczęstszym rodzajem choroby są napięciowe bóle głowy, które występują obustronnie, nie są pulsujące i nie ulegają nasileniu w czasie zwykłej codziennej aktywności. U wielu pacjentów są one spowodowane przez przewlekły stres, lęk, niepokój, a także przez niewystarczającą ilość snu. Nierzadko pojawiają się też na skutek nieprawidłowej postawy ciała oraz nadmiernego obciążenia mięśni pleców np. poprzez wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej.
Preparaty i leki na ból głowy bez recepty
W aptece można znaleźć tabletki na ból głowy dostępne bez recepty, które w swoim składzie zawierają między innymi ibuprofen, paracetamol, naproksen, kwas acetylosalicylowy oraz kofeinę.
Preparaty na ból głowy z tymi substancjami mogą być stosowane u pacjentów, u których ataki pojawiają się rzadziej niż raz w miesiącu i nie towarzyszą im objawy w postaci nudności, wymiotów, światłowstrętu, utraty przytomności.
Poza ibuprofenem w składzie leków i preparatów przeznaczonych do łagodzenia zmian o charakterze zapalnym w obrębie układu nerwowego może znajdować się deksketoprofen lub propyfenazon. Te organiczne związki chemiczne stanowiące pochodną kwasu propionowego oraz fenazonu wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie powinny być jednak podawane dzieciom poniżej dwunastego roku życia.
Należy też pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie tabletek i innych doustnych preparatów przeciwbólowych może uszkadzać śluzówkę żołądka, upośledzać pracę wątroby i być przyczyną owrzodzeń lub perforacji. Może też prowadzić do śródmiąższowego zapalenia lub niewydolności nerek. W przypadku poważniejszych dolegliwości, np. migreny, konieczna jest wizyta u lekarza neurologa.
Jeśli tabletki na ból głowy nie przynoszą wyraźnej poprawy, w celu uzupełnienia terapii można sięgnąć np. po hydrożelowy plaster chłodzący. Tego typu wyroby medyczne są przeznaczone do bezpośredniego stosowania na skórę. Mogą przynieść pacjentowi ulgę zarówno w napięciowym, jak i w migrenowym bólu głowy. Należy pamiętać, aby nie stosować ich na podrażniony lub uszkodzony naskórek.
Sprawdź również dostępne
tabletki na zatoki.