Wskazania: bóle o słabym lub umiarkowanym nasileniu: migrenowe bóle głowy, bóle zębów, bóle miesiączkowe, nerwobóle; gorączka.
Działanie: Cefalgin jest lekiem złożonym zawierającym paracetamol i propyfenazon, które wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, oraz niewielką ilość kofeiny. Substancje czynne wchodzące w skład leku wspomagają wzajemnie swoje działanie. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.
Dawkowanie: dorośli: jednorazowo 1 do 2 tabletek. W razie potrzeby dawkę można powtarzać do 3 razy na dobę. Tabletkę należy popić dużą ilością wody. Leku nie należy przyjmować dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancje czynne: paracetamol 250mg, propyfenazon 150mg, kofeina 50mg. Pozostałe składniki: skrobia ziemniaczana, sodu laurylosiarczan, alkohol poliwinylowy, żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Przeciwwskazania: uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, kofeinę lub kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; uczulenie na leki z grupy pirazolonów lub ich pochodne, zawarte w innych lekach (fenazon, propyfenazon, aminofenazon, fenylobutazon lub metamizol); ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek; zmiany w obrazie krwi obwodowej, takie jak niedokrwistość, leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi); wrodzony niedobór dehydrogenazy 6-fosforanowej; nadciśnienie tętnicze; choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy; ostra porfiria wątrobowa (choroba, w której dochodzi do nadmiernego wytwarzania barwników porfirynowych w wątrobie); choroba alkoholowa.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Cefalgin należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Podczas stosowania produktu Cefalgin nie należy pić alkoholu. Cefalgin zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania nie należy stosować leku Cefalgin jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Leku nie należy stosować przez dłuższy czas oraz w dawkach większych niż zalecane, ponieważ może wywołać zaburzenia czynności wątroby i nerek. Należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów niewydolności tych narządów. Cefalgin należy stosować ostrożnie (zmniejszyć dawkę lub częstość przyjmowania) u osób z niewydolnością wątroby lub nerek, zespołem Gilberta (łagodna żółtaczka spowodowana niedoborem glukuronylotransferazy) i zaburzeniami hemopoezy (procesu tworzenia krwinek). Szczególne ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby istnieje u osób z chorobą alkoholową i z niedożywieniem. Cefalgin należy stosować ostrożnie u pacjentów z astmą, przewlekłym nieżytem nosa lub przewlekłą pokrzywką, zwłaszcza w przypadku uczulenia na inne leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy. Należy zachować szczególną ostrożność stosując jednocześnie leki zawierające paracetamol (np. Cefalgin) i zydowudynę. Nie należy stosować leku Cefalgin u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek. U pacjentów w podeszłym wieku lek należy stosować ostrożnie ze względu na obecność kofeiny. Leku Cefalgin nie należy stosować u dzieci.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Niektóre leki przyjmowane jednocześnie z lekiem Cefalgin mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby (ryfampicyna, chloramfenikol, niektóre leki nasenne, przeciwpadaczkowe - barbiturany, fenytoina, karbamazepina) i nerek (kwas acetylosalicylowy, salicylany i niesteroidowe leki przeciwzapalne). Paracetamol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny (np. warfaryna). Metabolizm kofeiny przyspiesza palenie papierosów i barbiturany, zaś doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna i disulfiram zmniejszają metabolizm kofeiny. Z lekiem Cefalgin należy stosować ostrożnie zydowudynę, leki sympatykomimetyczne (np. efedryna), tyroksynę, teofilinę, środki działające uspokajająco (barbiturany i leki przeciwhistaminowe). Cefalgin należy przyjmować po jedzeniu, obficie popijając wodą. Alkohol zwiększa toksyczny wpływ paracetamolu na wątrobę.
Ciąża i karmienie piersią: leku Cefalgin nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek Cefalgin stosowany w zalecanej dawce nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwanie maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.