Osoby z problemami dermatologicznymi często nie wiedzą, w jaki sposób właściwie pielęgnować naskórek. W celu poprawienia jego kondycji oraz odbudowania uszkodzonej warstwy ochronnej można sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki do ciała i twarzy z apteki. Preparaty do pielęgnacji skóry wrażliwej mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia, zmniejszeniu częstotliwości występowania podrażnienia oraz w uzupełnieniu braków ceramidów, z których zbudowany jest płaszcz hydrolipidowy. Zawarte w ich składzie substancje czynne mogą ponadto stanowić wsparcie dla przywrócenia odpowiedniej zdolności do regeneracji komórek.
Co wyróżnia dermokosmetyki?
Dermokosmetyki do ciała i twarzy z roku na rok cieszą się coraz większym zaufaniem oraz uznaniem klientów. Potocznie nazywane tzw. kosmetykami z apteki, skierowane są do osób, których naskórek potrzebuje większej troski i pielęgnacji. Z reguły są to specjalistyczne środki i preparaty przeznaczone do codziennego dbania o skórę wrażliwą, których próżno szukać na drogeryjnych półkach. Łączą w sobie dwa elementy – działanie lecznicze i pielęgnację.
Po dermokosmetyki często sięgają osoby z zauważalnymi problemami skórnymi, dla których kosmetyk z drogerii jest niewystarczającym rozwiązaniem. Produkty drogeryjne często nie są w stanie rozwiązać trudnych problemów skórnych. Trądzik, przebarwienia, atopia, nadmierne przesuszenie naskórka, rozszerzone naczynka krwionośne czy łuszczyca często wymagają zaawansowanych kuracji, którym sprostać mogą wyłącznie specjalistyczne preparaty do skóry wrażliwej.
Ideą powstania dermokosmetyków do twarzy i ciała jest rozwiązywanie konkretnych zagadnień dermatologicznych i problemów skórnych. W ich składzie znajdziemy składniki o działaniu aktywnym w wysokich dawkach, np. czynne biologicznie substancje takie jak azuleny, białka, olejki eteryczne, które nawadniają naskórek. Do ich produkcji stosuje się wody termalne, pierwiastki śladowe takie jak: żelazo, srebro, cynk, mangan. Dodaje się też różnorodne substancje pomocnicze, mające np. właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzące i nawilżające. Do najbardziej znanych dostawców dermokosmetyków do ciała i twarzy na rynku należą między innymi takie marki jak La-Roche, Uriage, Elancyl, Auriga, Klorane, Nuxe, A-derma, SVR.
Dermokosmetyki do pielęgnacji twarzy
Zanieczyszczenia środowiskowe, przewlekły stres, niewłaściwe odżywianie, złe nawyki pielęgnacyjne – to najczęstsze powody przyczyniające się do występowania niedoskonałości skórnych. W zmniejszeniu ich widoczności przydatne mogą okazać się dermokosmetyki do pielęgnacji twarzy i skóry wrażliwej z apteki. Specjalistyczne preparaty w postaci żeli oczyszczających, emulsji, kremów oraz koncentratów wygładzających mogą pomóc w uregulowaniu wydzielania sebum, rozjaśnieniu przebarwień oraz w pobudzeniu komórek do szybszej regeneracji.
W składzie dermokosmetyków przeznaczonych do dbania o wrażliwą i problematyczną skórę twarzy można znaleźć między innymi takie składniki jak ceramidy, masło Shea, prowitamina B5, kwas hialuronowy, polifenole, skwalan z oliwek. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów może pomóc w zredukowaniu niedoskonałości, zmniejszeniu widoczności rozszerzonych porów oraz w przywróceniu cerze zdrowego, promiennego blasku.
Dermokosmetyki do ciała
Poza dermokosmetykami do pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty przystosowane do codziennego dbania o ciało. Produkty w postaci balsamów, mleczek, mydeł oraz kremów do kąpieli mają za zadanie nie tylko oczyszczać i odblokowywać ujścia gruczołów łojowych. Ich systematyczna aplikacja może też pomóc w odbudowaniu fizjologicznej bariery hydrolipidowej ciała, do której uszkodzenia może dojść na skutek niewłaściwej pielęgnacji, ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe oraz nieodpowiedniej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Przykładowe składniki znajdujące się w specjalistycznych kosmetykach dedykowanych do pielęgnacji wrażliwej skóry ciała to kwas mlekowy, gliceryna, witamina E, niacynamid, wyciąg z awokado, pędy owsa Rhealba oraz olej z nasion bawełny.