Kiedy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe na ból mięśni?
Przewlekłe problemy z mięśniami i stawami mogą pojawić się w różnym wieku, jednak najczęściej dotykają seniorów. Mogą być one efektem nie tylko przetrenowania, ale i poważnych chorób, w tym boreliozy, infekcji o podłożu wirusowym (w tym półpaśca, różyczki, czy też zwykłej grypy), niedoczynności tarczycy, osteoporozy lub schorzeń wynikających z autoagresji. Ból stawowy i mięśniowy nierzadko przebiegają razem ze stanem zapalnym i mogą być odczuwalne w kręgosłupie, kolanach, biodrach, stopach i rękach.
Dokuczliwe objawy można złagodzić, stosując tabletki na bóle mięśni i stawów o działaniu przeciwzapalnym. W ich składzie znajduje się m.in. meloksykam, naproksen, diklofenak oraz ketoprofen. Przed zakupem warto zapoznać się ze stężeniem substancji czynnej, ponieważ od tego zależy szybkość działania produktu. Stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta nie obciąża wątroby i jest bezpieczne dla organizmu. Wszystkie leki na bóle mięśni i stawów dostępne są w niskiej cenie bez recepty.
Bóle mięśni i stawów – najważniejsze przyczyny
Pojawiające się w układzie szkieletowo-mięśniowym zespoły bólowe i stany zapalne dotykają osoby w różnym wieku. Mogą one wynikać z doznanych złamań, zwichnięć i innych urazów, zwiększonego wysiłku fizycznego, przeziębienia, dolegliwości menstruacyjnych czy postępujących procesów zwyrodnieniowych. Osiągnięciem współczesnej medycyny jest postęp zarówno w dziedzinie ich diagnostyki, jak i leczenia. Leki na bóle mięśni i stawów w formie tabletek, maści, żeli, specjalistycznych okładów na bolące miejsca mogą poprawić komfort oraz jakość życia. W tej grupie artykułów do wyboru mamy szeroką gamę preparatów wykazujących właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Objawy kliniczne bóli mięśni i stawów
W układzie kostno-mięśniowym najczęściej występują bóle mięśni pleców, ramion oraz zapalenia stawu kolanowego, łokciowego czy biodrowego. Często pojawiają się w różnych porach dnia, obniżając jakość wykonywanych czynności. Bóle mogą mieć charakter incydentalny, nawracający lub chroniczny. W celu ich złagodzenia pacjentom przepisywane są określone tabletki na stawy i leki przeciwzapalne na ból mięśni. W zależności od stopnia dolegliwości dostępne są preparaty o umiarkowanym lub silnym działaniu.
Prawidłowa diagnostyka – ważny etap w leczeniu bolących mięśni i zapalenia stawów
Leczenie poprzedza postępowanie, którego celem jest ustalenie przyczyny dolegliwości bóli mięśni i zapalenia stawów oraz ich lokalizacji. W ostrych przypadkach niezbędna okazuje się wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, a przewlekłe stany wymagają z reguły pomocy specjalisty. W innych sytuacjach można wspierać się, korzystając z dostępnych bez recepty tabletek i leków przeciwbólowych mogących poprawić komfort życia.
Jakie leki na bóle mięśni, stawów, kości?
W zależności od typu zdiagnozowanych objawów mogą być stosowane różne rodzaje tabletek i preparatów. Leki na zapalenie stawów i bolące mięśnie obejmują m.in.:
• maści o działaniu przeciwzapalnym,
• plastry rozgrzewające lub chłodzące tkanki miękkie,
• olejki kamforowe do aplikacji na skórę,
• żele na stłuczenia i bolące obrzęki pourazowe,
• proszki do sporządzania roztworów doustnych.
W leczeniu objawowym i zachowawczym ważną rolę dogrywają również leki i tabletki zawierające różnego rodzaju substancje czynne. W profilaktyce zdrowotnej często stosuje się także preparaty ziołowe. Kompozycje naturalnych składników roślinnych mogą zmniejszyć bóle i pomóc w przywróceniu prawidłowej pracy układu mięśniowego.