Jednym z najczęstszych problemów skóry głowy jest łupież, który może mieć podłoże genetyczne. Wiąże się nadmierną aktywnością grzyba Malassezia. Objawia się nadmiernym złuszczaniem martwego naskórka. Zazwyczaj występuje odmiana sucha i tłusta, rzadziej pstra, biała, czy też różowa. Schorzeniu może towarzyszyć wzmożone wydzielanie sebum oraz świąd. Niektóre choroby, takie jak łuszczyca, egzema oraz łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, wywołują podrażnienia. Leczenie, może opierać się na stosowaniu kremu lub szamponu przeciwłupieżowego. Informacje o właściwościach tych preparatów prezentuje nasza apteka internetowa.
Jakie są rodzaje łupieżu?
Chociaż problem ten zawsze objawia się podobnie, może być spowodowany kilkoma rodzajami chorób. Wiedza o tym, jakim typem schorzenia się zmagasz, jest kluczem do podjęcia właściwego leczenia podrażnienia oraz atopowego zapalenia skóry głowy. Apteka online udostępnia informacje na temat szamponów i kremów przeciwłupieżowych. Wyróżnia się trzy podstawowe typy łupieżu:
- Suchy (najłagodniejszy) – częstso pojawia się zimą i w okresie pokwitania. Sprzyja mu suche powietrze oraz mycie głowy gorącą wodą. Nasila podrażnienia, swędzenie i stan zapalny. Naskórek złuszcza się w formie sypiących się w dużych ilościach, białych, drobnych łusek.
- Tłusty – przebiega z nasilonym łojotokiem, który może ograniczyć stosowanie odpowiedniego szamponu lub kremu przeciwłupieżowego. Charakterystyczne są żółte łuski, rumień i intensywny świąd. Zwykle dotyka osób w okresie dojrzewania. Łupież ten występuje często po łojotokowym i atopowym rodzaju zapalenia.
- Pstry – przewlekła i nawracająca choroba, atakująca miejsca, takie jak: kark, plecy, ramiona, klatki piersiowa, rzadziej głowę. Po leczeniu pozostają charakterystyczne białe plamy.
Na czym polega leczenie łupieżu?
Zdarza się, że choroba skóry głowy jest łatwa do wyleczenia – wystarczy zmienić nawyki w pielęgnacji włosów. Bywa jednak, że leczenie łupieżu suchego, tłustego i pstrego wymaga konsultacji dermatologa. Sugeruje się, że zastosowanie mogą być w takiej sytuacji różne kremy i szampony przeciwłupieżowe. Ich właściwości i skład poznasz, na stronie internetowej naszej apteki online. Zawierają one składniki, które mogą pomóc zmniejszyć podrażnienia oraz zapalenie łojotokowe i atopowe, takie jak:
- cyklopiroksolamina,
- ketokonazol,
- kwas salicylowy,
- siarczek selenu.
Szampony i kremy przeciwłupieżowe, które mogą wspomóc leczenie u osób mający łupież suchy, tłusty lub pstry, należy stosować po konsultacji z dermatologiem. Przypuszcza się, że redukują nadmiar sebum i pomagają niszczyć grzyby, odpowiedzialne za podrażnienia, łuszczenie się naskórka oraz atopowe i łojotokowe zapalenie skóry.