Wśród produktów, na których zakup nie jest wymagana recepta, są leki antywirusowe w formie np. tabletek. Najczęściej stosuje się je w sytuacji nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Zalecane są również w przypadku wirusa opryszczki, ospy wietrznej i półpaśca.
Jakie są objawy infekcji wirusowej?
W przypadku, gdy drobnoustrój wniknie do organizmu i namnoży się w nim, może wywołać chorobę. Patogeny zazwyczaj przedostają się przez układ oddechowy, choć mogą też przenikać przez uszkodzoną skórę lub układ moczowo-płciowy. Pojawią się wówczas takie objawy infekcji wirusowej jak np.:
• gorączka,
• bóle gardła lub mięśniowo-stawowe,
• ogólne złe samopoczucie,
• nieżyt nosa.
W zwalczaniu tego rodzaju zakażeń stosuje się m.in. leki przeciwwirusowe bez recepty, które mają za zadanie hamowanie syntezy białek wirusowych oraz wspieranie organizmu w walce z infekcją i wzmacnianie naturalnych mechanizmów obronnych.
Jak działają leki przeciwwirusowe?
Inozyna pranobeks to jedna z substancji czynnych, którą zawierają przeciwwirusowe tabletki bez recepty. Jej zadaniem jest wspomaganie działania układu odpornościowego, w tym limfocytów T. Ponadto wykazuje ona właściwości zwiększające poziom przeciwciał klasy IgG oraz wytwarzania cytokin prozapalnych, co ma przyspieszać odpowiedź immunologiczną organizmu.
Kiedy stosować leki przeciwwirusowe?
Dostępne bez recepty leki przeciwwirusowe stosowane są w okresach zwiększonej podatności na infekcje, które przypadają na jesień i zimę. Produkty lecznicze z tej grupy działają bezpośrednio na wirusy, doprowadzając do ich zniszczenia. Na rynku dostępne są obecnie preparaty, które zawierają w składzie głównie inozyny pranobeks.
Dobrej jakości lek antywirusowy może być przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jego przyjmowanie jest w szczególności zalecane w przypadku pojawienia się pierwszych objawów przeziębienia lub grypy, w tym gorączki, napadów duszności, kataru oraz ogólnego osłabienia organizmu. Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża, niewydolność krążenia, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz astma.
Jak stosować tabletki antywirusowe?
Gdy dojdzie do sytuacji, w której trzeba zastosować preparaty przeciwwirusowe zmniejszające rozwój infekcji, znaczenie ma czas działania. W przypadku np. wirusa grypy jest to pierwsze 36 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby. Wtedy bowiem dochodzi do maksymalnej replikacji mikroorganizmu. Przyjęcie wówczas tabletek antywirusowych może wesprzeć terapię.
Ważne jest to, aby lek przeciwwirusowy bez recepty nie był przyjmowany zapobiegawczo, co szczególnie jest niewskazane w przypadku dzieci. Układ immunologiczny powinien sam podjąć walkę z drobnoustrojem, a dopiero później wsparciem mogą być specjalistyczne preparaty.
Czas trwania terapii jest zawsze kwestią indywidualną i zwykle wynosi od 5 do 14 dni.
Dostępne tabletki antywirusowe powinny być stosowane zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, bądź zaleceniami lekarskimi w zakresie częstotliwości podawania leku, jak i dawki. Należy też pozostawić specjaliście decyzję o wyborze preparatu, który będzie wskazany w konkretnym przypadku.
Co jeszcze można zrobić w przypadku infekcji?
Poza wsparciem w postaci leków antywirusowych bez recepty warto postawić na odpoczynek i spożywanie dużej ilości wody. Gdy stan pacjenta nie poprawia się przez kilka dni lub objawom dodatkowo towarzyszy bardzo wysoka gorączka, silny kaszel i intensywny ból gardła, warto skonsultować z lekarzem, czy nie są to początki np. anginy.
Przed wyborem leku przeciwwirusowego zalecamy dokładne sprawdzenie składu produktów i stężenie substancji czynnej.