Choć kojarzy się go głównie z morskim powietrzem, to pierwiastek ten występuje również w pożywieniu i farmaceutykach. Dostępny w aptece jod w tabletkach lub kroplach to suplement stosowany np. przy niedoborach tego składnika. Mogą one występować w różnych okolicznościach, w tym m.in. w sytuacji, gdy dieta pozostaje uboga w ten mikroelement. Poniżej piszemy więcej na jego temat – jakie pełni funkcje w ludzkim ciele oraz w jakim stężeniu powinien występować w moczu.
Znaczenie jodu w organizmie
Dużego znaczenia tego składnika w organizmie najlepiej dowodzi fakt, że ze względu na jego niedobory u wielu osób, w przemyśle spożywczym zaczęto jodować sól trafiającą do naszych kuchni. Z powyższego powodu też często stosuje się suplementy w tabletkach i kroplach, zasobne w jod. Czemu zaś jest tak newralgiczny? Bez niego bowiem nie dojdzie do syntezy hormonów tarczycy, czyli T4 i T3.
Oba te naturalne związki chemiczne są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego, mięśni, serca oraz nerek. Tyroksyna i trójjodotyronina oddziałują też na procesy wzrostu i dojrzewania komórek organizmu, a także odpowiadają za wytwarzanie energii. Bez nich również niemożliwe byłoby utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.
Niedobory jodu mogą prowadzić do wielu niekorzystnych skutków, począwszy od niedoczynności tarczycy i jej powiększenia, po problemy z płodnością. Jednak jego nadmiar też jest niekorzystny, gdyż może wywoływać zmiany skórne czy nadmierne wydzielanie śluzu w oskrzelach. Dlatego należy wykonać stosowne badania przed sięgnięciem po suplement z tym pierwiastkiem, m.in. w tabletkach czy kroplach.
Jaka ilość jodu w moczu jest prawidłowa?
Nim sięgnie się po suplementy w kroplach czy tabletkach, należy skontaktować się z lekarzem, który zinterpretuje wyniki badań. Aby sprawdzić poziom jodu w organizmie, należy wykonać stosowne badanie moczu. 80% spożytego pierwiastka wydalane jest właśnie tą drogą. Wskazuje się, że jeśli na 1 litr płynu występuje 100 µg opisywanego składnika, ale nie przekracza on 250 µg/l, to mamy do czynienia z prawidłowymi wartościami. Odchylenia powyżej lub poniżej tych granic mogą wskazywać, że konieczna będzie zmiana diety lub suplementacja.
Suplementacja jodu – kiedy?
Sytuacja, kiedy tego pierwiastka jest zbyt mało, to jedna z przesłanek, kiedy sięga się po odpowiednie suplementy. Oprócz tego tabletki i krople zawierające jod przyjmuje się przy stwierdzonych problemach z tarczycą. Za każdym razem jednak należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż w przypadku niektórych chorób, jak np. Hashimoto, przyjmowanie go, mimo niskiego stężenia w organizmie, może spowodować zaostrzenie dolegliwości.