Jedną z najprostszych czynności, która pozwala dostarczyć podstawowych informacji na temat zdrowia pacjenta, jest mierzenie temperatury ciała. Do tego celu wykorzystuje się termometr elektroniczny pod pachę lub bezdotykowy do czoła. Przy pomocy urządzenia można szybko wykryć gorączkę i w razie potrzeby podać pacjentowi leki przeciwgorączkowe. Zasada pomiaru różni się w zależności od używanego sprzętu, dlatego przed jego zastosowaniem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania.
W jaki sposób działa bezdotykowy termometr do czoła?
Obecnie w wielu domowych apteczkach znajduje się nowoczesne urządzenie określane mianem pirometru. Ten elektroniczny termometr bezdotykowy do czoła pozwala na sprawny i precyzyjny pomiar niezależny od zewnętrznych źródeł ciepła. Dzięki zastosowaniu specjalnych sensorów daje możliwość bezkontaktowego mierzenia temperatury ciała na czole, na przedramieniu oraz na szyi.
Ręczny elektroniczny termometr bezdotykowy znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Przy jego wykorzystaniu można w szybki sposób sprawdzić ciepłotę ciała zarówno u dziecka, jak i u dorosłej osoby. Wynik pokazuje się na wyświetlaczu bardzo szybko, gdyż zaledwie po pół sekundy. Aby mieć pewność, że jest wiarygodny, należy zwrócić uwagę, aby pomiar był wykonywany z odległości 5–10 cm od powierzchni ciała pacjenta. Tego rodzaju sprzęty nie są przeznaczone do użytku pod pachą. W przypadku pomiaru temperatury na czole wynik może być zaniżony z powodu obecności potu lub przechłodzenia skóry otaczającym powietrzem.
Pirometr lub termometr pod pachę – pomoc w szybkim wykryciu gorączki
Poza bezdotykowymi pirometrami przeznaczonymi do zbliżania do głowy do pomiaru temperatury ciała często wykorzystywany jest elektroniczny termometr pod pachę. W takiej sytuacji badanie zwykle trwa nieco dłużej, a końcówka przyrządu musi przez cały czas ściśle przylegać do skóry. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na mierzenie ciepłoty ciała na różne sposoby, w tym także doustnie oraz doodbytniczo. Każde zakończenie pomiaru jest sygnalizowane dźwiękiem.
Niezależnie od tego, czy zaopatrzysz apteczkę w elektroniczny termometr pod pachę, czy w bezdotykowy do czoła, musisz wiedzieć, że na ostateczny wynik pomiaru może wpływać wiele różnych czynników. Zalicza się do nich m.in. stres, zmęczenie, głód, zimno, gorącą kąpiel. Istotne znaczenie podczas przeprowadzania badania ma również rytm dobowy. Wieczorem zwykle temperatura ciała jest wyższa, natomiast rano obserwujemy jej spadek.