Kiedy nadchodzą chłodne miesiące, można podnieść temperaturę ciała z użyciem akcesoriów. Termofor w wersji dla niemowląt, dzieci i dorosłych nie potrzebuje dostępu do energii elektrycznej, aby działać prawidłowo. Oprócz klasycznych modeli gumowych, które napełnia się wodą, produkuje się obecnie również urządzenia z wkładami przeznaczonymi do podgrzania np. na kaloryferze lub schłodzenia w zamrażarce, w zależności od preferencji. Zazwyczaj produkty te są zaopatrzone w pokrowce występujące w różnych kolorach, a czasem także z wzorami.
Termofor dla dzieci i niemowląt
Wiele osób ma w swoim domu takie urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. Termofor dla niemowlaka ma przeważnie mniejsze rozmiary niż ten przeznaczony dla dorosłych użytkowników. Znajduje on szerokie zastosowanie nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Może okazać się przydatny w trakcie choroby malucha, przede wszystkim przeziębienia. W takiej sytuacji dołączony do zestawu wkład należy umieścić w rozgrzanym piekarniku, w mikrofalówce lub na kaloryferze, aby uzyskać odpowiednią temperaturę.
Układ odpornościowy niemowląt dopiero się rozwija, dlatego mogą one częściej łapać infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Dotyczy to również starszych dzieci, które chodzą już do przedszkola, ponieważ w grupie rówieśników łatwiej jest im się zarazić. Termofor to akcesorium, które bywa przydatne w trakcie leczenia przeziębienia. Jednym z objawów choroby są obniżona temperatura ciała i dreszcze. Urządzenie należy przyłożyć w miejscu szczególnie wrażliwym na wychłodzenie, na przykład przy stopach.
Termofor dla dorosłych – zastosowanie
Chociaż urządzenie kojarzy się głównie z funkcją ogrzewania ciała, może je też ochładzać. Taka forma jego użycia jest popularna przy kontuzjach mięśni, złamaniach i zwichnięciach kości oraz stawów. Przyłożenie zimnego akcesorium na obolałe miejsce przynosi bowiem chwilową ulgę. Oprócz modeli przeznaczonych dla dzieci i niemowląt produkuje się również standardowe termofory dla dorosłych. Starsi użytkownicy także korzystają z nich w trakcie przechodzenia przeziębienia czy grypy.
Użytkownikami termoforów klasycznych na wodę i ze specjalnymi wkładami są często kobiety. Wiele z nich w trakcie menstruacji zmaga się z silnymi skurczami mięśni w obrębie jamy brzusznej i korzysta z tych akcesoriów w celu rozgrzania bolącego miejsca. Poza tym niektóre dorosłe osoby oraz dzieci mocniej odczuwają niską temperaturę powietrza w pomieszczeniu i stosują urządzenia do poprawienia swojego komfortu.