Dokuczające nam zatkane zatoki i nos to bardzo często pierwsze oznaki przeziębienia. Ciało próbuje się w ten sposób pozbyć wirusów z górnych dróg oddechowych. Do tego często dochodzi utrata powonienia i smaku, trudności z oddychaniem i wzmożone kichanie. Oferujemy leki na katar w postaci tabletek, sprayu, kropli i roztworów do inhalacji.
Jak radzić sobie z dolegliwościami dzięki lekom na katar?
Wirusy wywołujące przeziębienie bardzo często atakują też śluzówkę, co jest przyczyną zatkanego nosa. Pojawiający się wtedy stan zapalny pobudza do zwiększonej produkcji wydzieliny. Aby sobie z tym poradzić, przydadzą się leki na katar, takie jak krople, tabletki, inhalacje czy spray.
Jeśli nie pojawiają się dodatkowe, typowe dla przeziębienia objawy, jak bóle mięśni czy gardła, to za cieknący lub zatkany nos może odpowiadać alergia. Najczęściej doświadcza się wtedy trudności z oddychaniem, pojawia się wysypka i łzawią oczy. Stan ten wywołują alergeny, jak na przykład sierść kota lub psa, grzyby bądź pleśń.
W obu przypadkach bardzo pomagają inhalacje, krople lub spray do nosa o działaniu obkurczającym, który znacząco ułatwia oddychanie. Dobrą alternatywą są też preparaty doustne, takie jak tabletki na katar. Oprócz udrożnienia dróg oddechowych mogą też uśmierzać ból głowy i łagodzić objawy gorączki. Zależnie od działania, obie kategorie tych leków są dostępne bez recepty.
Jak leczyć zatoki z tabletkami na katar i inhalacjami?
Najczęściej stosowane leki na zatoki bez recepty wykazują działanie obkurczające błonę śluzową. Przynoszą ulgę w bólu zatok przynosowych i docierają tam, gdzie nie sięga spray do zatkanego nosa. Łatwiej można wtedy pozbyć się wydzieliny, przez co poprawia się wentylacja zatok. Do tego wspomagają łagodzenie uczucia ucisku i działają przeciwzapalnie. Prezentowane leki dostępne bez recepty uśmierzają ból zatok i odczuwany przy pochylaniu dyskomfort.
Inhalacje, oprócz tabletek, kropli i syropów, również odznaczają się dużą skutecznością, pomagając zwalczyć katar i kaszel. Wykorzystuje się przy nich wodę morską, a także sole, zioła, takie jak rumianek i mięta, oraz olejek eukaliptusowy i sosnowy.