Jedną z częściej spotykanych przypadłości w praktyce lekarskiej jest zapalenie w obrębie kącików ust. W większości przypadków jest ono powodowane przez bakterie lub grzyby, ale ich pojawienie się może też świadczyć o chorobach rozwijających się w organizmie. W łagodzeniu towarzyszących im objawów można stosować maść, krem, tabletki lub inny preparat na zajady z apteki. Produkty mogą pomóc w zredukowaniu swędzenia, pieczenia i podrażnienia skóry, a także w utworzeniu niewidocznej bariery ochronnej zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Czym są zajady i jakie są przyczyny ich powstawania?
Bolesne nadżerki pojawiające się w kącikach ust to zmiany zapalne w obrębie skóry i błon śluzowych, które mogą być wywoływane zarówno przez czynniki pochodzenia miejscowego, jak i ogólnego. Do ich leczenia wykorzystuje się preparat na zajady w postaci maści, kremów oraz tabletek, które zawierają w składzie substancje mogące pomóc w zwalczeniu wielu różnego rodzaju chorobotwórczych mikroorganizmów odpowiadających za powstawanie krwawiących pęknięć.
Zapalenie kącików ust u większości pacjentów jest powodowane przez zakażenie drożdżakami, ale do jego rozwoju mogą przyczynić się także paciorkowce lub gronkowce. W przypadku nawracających zajadów należy wziąć pod uwagę czynniki ogólne. Należą do nich między innymi takie schorzenia jak niedokrwistość wynikająca z niewystarczającego poziomu żelaza w organizmie, cukrzyca, zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego, otyłość, spadek odporności oraz niedobory witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Zapalenie kącików ust często pojawia się też u kobiet w ciąży i stosujących antykoncepcję hormonalną. Przeprowadzenie odpowiednich badań i poznanie przyczyny sprawia, że lekarz dobierze właściwy produkt na zajady: tabletki, krem lub maść do stosowania miejscowego.
Jak sobie radzić z nawracającymi zajadami?
W przypadku często powtarzającego się zapalenia kącików ust pomocne może okazać się odpowiednie odżywianie. W codziennym jadłospisie nie powinno brakować przede wszystkim produktów bogatych w witaminy z grupy B. Związki te są obecne głównie w mięsie, nabiale, owocach, orzechach, drożdżach oraz w roślinach strączkowych takich jak fasola, groch, soja. W przypadku niewystarczającej podaży tych składników w diecie można sięgnąć po suplementy z apteki w postaci tabletek lub kapsułek doustnych.
Przed sięgnięciem po krem, maść lub inny preparat na zajady, można też wypróbować domowe sposoby. W zmniejszeniu dolegliwości spowodowanych przez bolesne nadżerki i owrzodzenia przydatny może być miód, czosnek, aloes oraz oliwa z oliwek. Zawarte w nich związki aktywne mogą pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego oraz w zahamowaniu namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Mogą też stanowić wsparcie dla prawidłowych przebiegów związanych z regeneracją naskórka. Jeśli metody te zawiodą i nie przyniosą wyraźnej poprawy, wówczas można zastosować preparat z apteki. Może to być krem, żel lub maść na zajady przeznaczona do stosowania miejscowego na wymagające miejsca skóry ust.
Kremy, maści i tabletki na zajady oraz problemy skóry ust
Terapia zapalenia kącików ust powinna uwzględniać czynniki wywołujące chorobę. W zakażeniach drożdżakowych najczęściej przepisywane są maści, kremy i tabletki z nystatyną. Leki z tą substancją przeciwgrzybiczną mogą pomóc w zahamowaniu namnażania drożdżaków atakujących skórę oraz błony śluzowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie neutralizują one dermatofitów i nie mają działania przeciwbakteryjnego. Antybiotyk ten nie powinien być stosowany w przypadku osób z niewydolnością nerek oraz z ogólnoustrojowymi zakażeniami wywołanymi przez bakterie. W aptece dostępne są też środki z klotrymazolem, pochodną imidazolu o działaniu przeciwgrzybicznym.
U osób ze stanami zapalnymi w obrębie kącików ust można też zastosować tabletki, krem lub maść na zajady. Preparat na problemy skórne w okolicy warg może zawierać w składzie ekstrakt z szałwii lekarskiej, wyciąg z propolisu, tlenek cynku, masło Shea, a także witaminy z grupy B. W maściach i kremach z apteki często występuje też olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Preparaty na zajady z tymi składnikami mogą być używane także w chorobach ropnych, opryszczce, stanach grzybiczych, wyprysku alergicznym, a także w trądziku pospolitym.