Przyczyną tej zakaźnej choroby jest VZV (Varicella Zoster Virus). Dotyka ona całą populację, w szczególności występuje w młodszych grupach wiekowych. Podstawą rozpoznania infekcji są zmiany skórne. W ospie wietrznej mają one postać polimorficznej wysypki, która może niekiedy pozostawić trwałe ślady i blizny. W leczeniu stosuje się specjalnie opracowane tabletki przeciwwirusowe, kremy, zasypki, maści, pianki łagodzące i leki przeciwświądowe.
Epidemiologia ospy wietrznej
Częstość występowania ospy wietrznej uzależniona jest od demografii, klimatu, dostępności do szczepień, odpowiednich leków. Choroba odznacza się bardzo dużym stopniem zakaźności, szacowanej średnio na 70–90% w przypadku bliskiego kontaktu z osobą zainfekowaną VZV. Transmisja odbywa się zazwyczaj drogą kropelkową przez górne drogi oddechowe oraz spojówki. W późniejszym etapie wirus przenika do okolicznych węzłów chłonnych, następnie do wątroby i śledziony, gdzie następuje replikacja, aby później powodować zakażenie komórek nabłonka skóry i błon śluzowych.
Głównym problemem są zarówno zmiany skórne (wysypka, blizny), jak i różnego rodzaju powikłania w postaci m.in. wtórnego zakażenia bakteryjnego wykwitów skórnych oraz zapalenia płuc, mięśnia serowego, stawów, nerek. Do głównych grup ryzyka narażonych na te objawy zalicza się dzieci do 15 roku życia. Podstawą terapii są określone leki na ospę wietrzną, pianki przeciwświądowe, pudry, kremy na blizny i środki przeciwzapalne, które blokują szkodliwe bakterie oraz mikroorganizmy.
Diagnostyka i leczenie objawowe w ospie wietrznej
Do rozpoznania wystarcza z reguły charakterystyczny obraz kliniczny ospy wietrznej. Choroba co do zasady rozpoczyna się fazą objawów zwiastunowych, takich jak gorączka, ogólne osłabienie organizmu, ból głowy i mięśni. W kolejnym etapie występuje na całym ciele swędząca osutka pęcherzykowa. Początkowo w formie plamek, później grudek i krostek, które goją się przez powstawanie strupów. Po ich odpadnięciu mogą pozostawać na jakiś czas blizny i przebarwienia, które – w przypadku niepowikłanej postaci – znikają bez pozostawiania trwałych śladów
Pacjenci z łagodnie przebiegającą chorobą mogą stosować uniwersalne leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz muszą także zadbać o systematyczną higienę skóry. Wykorzystywane są także leki przeciwświądowe w formie np. pianek, które zawierają naturalne składniki. Preparaty wykazują właściwości kojące i pomagają w procesie gojenia się skóry. Osoby chore mogą także kupić krem na blizny po ospie wietrznej.