Intensywny wysiłek fizyczny oraz wysoka temperatura powietrza powodują pocenie się. Czasami jednak dochodzi do nadmiernej aktywności gruczołów potowych, objawiającej się między innymi nocnymi potami i skutkującej nawet infekcjami bakteryjnymi. Jeśli dolegliwości nasilają się i wpływają negatywnie na jakość życia, warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on w określeniu przyczyny wzmożonej potliwości (hiperhydrozy) i określi ewentualne podłoże chorobowe. Konieczne mogą okazać się zabiegi bądź leki na nadmierne pocenie się.
Przyczyny nadmiernego pocenia
Wyróżnia się dwa rodzaje hiperhydrozy: pierwotną (emocjonalną), dotyczącą 90% pacjentów, oraz wtórną. Nadmierna potliwość pierwotna może mieć podłoże genetyczne. Prawdopodobną przyczyną jest niewielki defekt w funkcjonowaniu układu nerwowego. Zwiększona aktywność gruczołów potowych jest zlokalizowana miejscowo i symetrycznie. Dotyczy zazwyczaj pach, pachwin, stóp, twarzy, głowy lub dłoni i zachodzi w wyniku nasilonych emocji. Intensywne wydzielanie potu, także nocne, sprzyja infekcjom bakteryjnym. Zdarza się, że osoby zmagające się z hiperhydrozą czują się niekomfortowo i unikają kontaktów społecznych. Dlatego warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić leki na nadmierne pocenie się.
Hiperhydroza wtórna powoduje nadmierną aktywność gruczołów potowych całego ciała. Charakterystycznym objawem są nocne poty, które mogą doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Częste przyczyny nadmiernego pocenia uogólnionego to choroby, takie jak:
- menopauza, ciąża,
- cukrzyca, problemy z tarczycą, niewydolność serca,
- niektóre nowotwory, infekcje bakteryjne, choroby zakaźne,
- alkoholizm.
Przyczyną intensywnej potliwości wtórnej, także nocnej, bywają niektóre leki antydepresyjne, przeciwbólowe, hormonalne i kardiologiczne, które można znaleźć także w aptekach internetowych.
Jak leczyć zwiększoną potliwość?
Zanim dermatolog przepisze właściwe leki na podwyższoną aktywność gruczołów potowych lub zaleci specjalistyczne zabiegi, stara się określić przyczynę i rodzaj hiperhydrozy. Aby pomóc swojemu pacjentowi, lekarz może zaproponować farmaceutyki lub zabiegi.
- Antyperspiranty i leki doustne – blokują substancje chemiczne, które pozwalają niektórym nerwom komunikować się ze sobą. Zwalczają infekcje bakteryjne.
- Antydepresanty – zmniejszają niepokój, będący przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów potowych.
- Zastrzyki z toksyny botulinowej – czasowo blokują nerwy odpowiadające za hiperhydrozę.
- Terapia mikrofalowa – niszczy gruczoły potowe o zwiększonej aktywności.
- Usuwanie gruczołów potowych lub operacja nerwów.
Leki na nadmierne pocenie się
Borykasz się z uciążliwym poceniem się, nocnymi potami, będącymi przyczyną nawracających infekcji bakteryjnych? Warto rozważyć stosowanie odpowiednich leków. Mogą to być na przykład:
- Perspiblock Deo – antyperspirant z alantoiną,
- Antidral z chlorkiem glinu, zmniejszającym aktywność gruczołów potowych,
- Antypot – puder na skórę z kwasem salicylowym i borowym,
- Pedipur z metenaminą – hamuje nadmierną potliwość i zapobiega powstawaniu infekcji bakteryjnej.