Jeżeli zmagasz się z opuchniętymi nogami, mogło dojść do powstania żylaków. Obrzęknięte naczynia krwionośne pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry i dotyczą kończyn dolnych. Kiedy ściany żył są słabe, a zastawki nie działają prawidłowo, krew się cofa. Tworzą się niebieskie i fioletowe wybrzuszenia. Zalecone przez angiologa leczenie może obejmować leki w formie: tabletek, kapsułek, żeli kojących, czy też płynów doustnych. Sugeruje się też, że łagodząco mogą działać podkolanówki uciskowe.
Jakie są objawy żylaków?
Najbardziej rozpoznawalną oznaką żylaków są wypukłe, poskręcane, opuchnięte żyły. Pozostałe objawy mogą obejmować także:
- drobne, czerwone lub niebieskie linie (pajączki),
- uczucie ciężkich, pulsujących, opuchniętych kończyn,
- skurcze zmęczonych mięśni,
- swędzenie, bolesność i obrzęk ud, łydek lub stóp.
Nieleczone dolegliwości mogą powodować brązowe przebarwienia skórne oraz owrzodzenia. Dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie. W wielu aptekach internetowych znajdziesz leki i preparaty, takie jak: płyny doustne, kapsułki, tabletki, żele kojące oraz podkolanówki uciskowe.
Sposoby leczenia żylaków
Chociaż nieestetyczne i niewygodne, żylaki nie są niebezpieczne dla większości ludzi. Tylko w niektórych przypadkach prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zakrzepy krwi. Większość objawów można złagodzić za pomocą podkolanówek uciskowych, zastrzyków, laseroterapii lub zabiegu chirurgicznego. Pomocne mogą okazać się także suplementy oraz leki na żylaki: tabletki, kapsułki, żel kojący do nóg, płyny doustne.
Podkolanówki uciskowe
Działanie wspomagające prawidłowy przepływ krwi w górę, wbrew grawitacji, i z powrotem, mogą zapewnić podkolanówki uciskowe o różnym stopniu nacisku. Są one ciasne wokół kostek i luźniejsze powyżej. Podkolanówki uciskowe podtrzymują żyły oraz zmniejszają dyskomfort. Kompresja zapobiega rozciąganiu naczyń krwionośnych.
Jak działają leki na żylaki?
Szeroka gama suplementów oraz leków na żylaki i opuchnięte nogi obejmuje między innymi: żele kojące do kończyn, tabletki, kapsułki oraz płyny doustne. Zawierają one substancje czynne, takie jak:
- escyna z nasion kasztanowca, ekstrakt z kłączy ruszczyka kolczastego,
- nalewki z miłorzębu i owoców kasztanowca,
- bioflawonoidy: diosmina, hesperydyna,
- heparyna.
Tabletki, kapsułki, płyny doustne i żele kojące do nóg mogą wykazywać działanie:- łagodzące i przeciwbólowe,
- usprawniające krążenie krwi,
- przeciwobrzękowe i przeciwzapalne,
- zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych,
- poprawiające stan napięcia żył w opuchniętych nogach.