Prostym sposobem na pozbycie się wątpliwości i potwierdzenie charakterystycznych dla ciąży objawów są szybkie domowe testy: paskowe, płytkowe oraz strumieniowe. Do ich wykonania potrzebna jest próbka moczu. Działają one na takiej samej zasadzie, jak analizy laboratoryjne, w których wykorzystywana jest pobrana krew żylna. Obydwie techniki diagnostyczne wykrywają obecność hormonu – gonadotropiny kosmówkowej. Wiarygodność samodzielnie i poprawnie przeprowadzonego badania wynosi między 95% a 99%. Wynik jest zazwyczaj możliwy do określenia już siedem do dziesięciu dni po zapłodnieniu komórki jajowej.
Na czym polegają domowe testy ciążowe?
Przeprowadzone samodzielnie w komfortowych warunkach szybkie, domowe testy ciążowe paskowe bądź płytkowe, sprawdzają mocz pod kątem zawartości ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon produkowany przez zarodek, a następnie przez łożysko. W najwyższym stężeniu występuje on w 10. tygodniu od momentu zapłodnienia.
Zasada działania badania diagnostycznego opiera się na reakcji hormonu hCG, który znajduje się w moczu ciężarnej kobiety, z przeciwciałami monoklonalnymi anty-hCG, naniesionymi na pasek lub okienko testowe. Najważniejszym zadaniem gonadotropiny jest utrzymanie funkcji ciałka żółtego zarodka oraz podtrzymywanie wytwarzania progesteronu. Stężenie hcG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast w kolejnych miesiącach stopniowo spada. Po wykonaniu badania warto pamiętać, że pozytywny wynik powinien zostać potwierdzony przez lekarza.
Jakie są rodzaje szybkich testów ciążowych?
Biorąc pod uwagę technikę, jaką jest wykonywany domowy szybki test ciążowy, wyróżnia się kilka jego rodzajów:
• paskowy – najprostszy, zbudowany z pojedynczego paska, zanurzanego w urynie,
• płytkowy (kasetkowy) – z okienkiem kontrolnym oraz testowym, wykorzystuje niewielką, pobraną do pojemnika ilość moczu, którą następnie za pomocą pipety umieszcza się w tak zwanym okienku próby,
• strumieniowy (flamastrowy) – wyposażony jest w uchwyt oraz specjalną końcówkę, która umieszczana jest na kilka sekund w strumieniu moczu.
O czym warto pamiętać, wykonując domowy test ciążowy?
Wykonując w warunkach domowych szybki test ciążowy paskowy lub strumieniowy, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:
1. Za najbardziej wiarygodny uważa się pierwszy poranny mocz, ponieważ właśnie wtedy poziom hCG jest najwyższy i łatwy do wykrycia. Wybierając inną porę dnia, zaleca się wstrzymać od korzystania z toalety przez około 4 godziny.
2. Przed wykonaniem badania warto ograniczyć ilość płynów, aby nie dopuścić do rozcieńczenia uryny.
3. Ważne jest dokładne przeczytanie i przestrzeganie instrukcji, dołączonej do szybkiego testu domowego paskowego, płytkowego lub strumieniowego.