Jednym z częściej występujących zaburzeń snu i czuwania jest bezsenność. Może pojawiać się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny lub towarzyszyć innemu schorzeniu. W leczeniu tej przypadłości najczęściej stosuje się leki na bezsenność bez recepty. Tabletki, kapsułki oraz krople doustne na sen mogą pomóc w wyciszeniu organizmu przed spoczynkiem, utrzymaniu dobrego samopoczucia, a także w skróceniu czasu potrzebnego do zaśnięcia. Można je stosować również w celu złagodzenia subiektywnego odczucia zespołu nagłej zmiany strefy czasowej w trakcie podróży.
Bezsenność – co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?
Według Międzynarodowej Klasyfikacji ICSD-3 opracowanej przez amerykańską Akademię Medycyny wyróżnia się bezsenność krótkotrwałą (trwającą do trzech miesięcy) oraz przewlekłą (utrzymującą się dłużej niż trzy miesiące). W przypadku przejściowych problemów z zasypianiem można zastosować lek na bezsenność w postaci tabletek lub kapsułek doustnych z apteki. Jeśli trudności z zaśnięciem trwają przez długi czas i przyczyniają się do istotnego pogorszenia jakości życia, wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Mogą one wskazywać na chorobę układu nerwowego, oddechowego lub pokarmowego.
Częste budzenie się w nocy lub przedwczesne wybudzanie się może być związane z niewłaściwą higieną snu i prowadzić do nadużywania leków na sen. Często popełnianym błędem przez pacjentów jest objadanie się, a także branie gorącej kąpieli tuż przed udaniem się na nocny spoczynek. Niewskazany jest także intensywny wysiłek fizyczny. Czynności te mogą powodować wzrost temperatury ciała i przyczyniać się do problemów z zaśnięciem.
Jakie leki można zastosować na bezsenność?
W sytuacji, kiedy trudności z zasypianiem utrzymują się przez dłuższy czas i zaczynają negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie, należy wdrożyć odpowiednie leki na bezsenność. W leczeniu tego zaburzenia często stosuje się tabletki na sen z melatoniną, której stężenie w organizmie maleje po czterdziestym roku życia.
W przypadku osób skarżących się na krótkotrwałe zaburzenia rytmu dobowego, spowodowane stresem czy trudną sytuacją życiową, można zastosować lek na bezsenność na bazie ekstraktów pozyskanych z roślin i ziół. Tego typu preparaty nie działają natomiast dobrze w przypadku przewlekłych problemów ze snem. U pacjentów ze schorzeniem utrzymującym się przez kilka miesięcy niekiedy konieczne jest wdrożenie środków na receptę. Poza benzodiazepinami w jego leczeniu stosuje się preparaty przeciwdepresyjne z mianseryną, trazodonem oraz doksepiną.
Kiedy kupić tabletki na bezsenność bez recepty?
W zwalczaniu łagodnych zaburzeń snu bardzo dobrze sprawdzają się tabletki na bezsenność bez recepty. Są to preparaty na bazie witamin, minerałów oraz naturalnych wyciągów roślinnych, które działają odprężająco i wyciszająco w stanach niepokoju, pomagają zasnąć i przyczyniają się do poprawy jakości snu. W ich składzie można znaleźć np. walerianę, która wspiera dobre samopoczucie psychiczne w przypadku stresu, czy melisę o właściwościach uspokajających i ułatwiających zasypianie. W asortymencie mamy też duży wybór tabletek na sen z magnezem, witaminą B6 oraz melatoniną, hormonem wytwarzanym naturalnie przez organizm ludzki w szyszynce. Takie połączenie składników aktywnych może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego do zaśnięcia, przywróceniu równowagi umysłu oraz w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dostępne produkty są przeznaczone do stosowania w zaburzeniach zasypiania, a także w przejściowych stanach nadpobudliwości nerwowej.