Jak poradzić sobie z problemem zespołu jelita drażliwego?
Kłopoty z bólem brzucha, wzdęcia, gazy i bolesne skurcze to często objawy zespołu jelita drażliwego. Po zdiagnozowaniu schorzenia zaleca się m.in. stosowanie odpowiednich leków na zespół jelita drażliwego, które są dostępne w ofercie Lek24. Jest to choroba przewlekła o nieznanych przyczynach i jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Częściej cierpią na nią kobiety i zwykle rozpoczyna się w wieku 30-40 lat. Schorzenie zaliczane jest do przewlekłych chorób czynnościowych. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego powodują nie tylko bóle brzucha, ale i burczenie w nim, silny ból i skurcze w różnych częściach narządu. Preparaty, które znajdują się w asortymencie naszej apteki internetowej takie jak leki na biegunkę bez recepty, czy leki na zaparcia, mogą m.in. wspierać naturalną mikroflorę, zapobiegać biegunkom czy redukować zaparcia. Z kolei przeciwbólowe i rozkurczowe leki na zespół jelita drażliwego pomagają w przypadku ataku silnego bólu. Zanim pacjent zdecyduje się na wyrób medyczny czy suplement diety, powinien skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.
Zespół jelita drażliwego – powszechne zaburzenie przewodu pokarmowego
Jednym z częściej rozpoznawanych schorzeń gastroenterologicznych jest przewlekłe czynnościowe zaburzenie prawidłowej pracy układu pokarmowego, które objawia się nawracającym bólem brzucha związanym z defekacją i rozregulowaniem rytmu wypróżnień. Na jego rozwój ma wpływ wiele różnych czynników takich jak zaburzenia mikroflory jelitowej, spożywanie niektórych pokarmów oraz stosowanie leków przeczyszczających. U chorych poza dolegliwościami bólowymi może pojawić się biegunka, uczucie pełności po jedzeniu oraz zmiana konsystencji oddawanego stolca.
Istotnym elementem terapii jest wprowadzenie diety lekkostrawnej i wyeliminowanie potraw wzdymających. W codziennym jadłospisie nie powinno brakować m.in. rozpuszczalnego błonnika, który ma zdolność wiązania wody i wpływa na wydzielanie soków trawiennych. W łagodzeniu dokuczliwych objawów pomocne mogą być również leki na zespół jelita drażliwego. Tabletki na jelita mogą pomóc w przywróceniu prawidłowych bakterii w układzie pokarmowym, usprawnieniu ruchów perystaltycznych, a także w osłabieniu skurczy w obrębie żołądka. Zawarte w nich substancje czynne dodatkowo mogą stymulować mięśnie znajdujące się w ścianie przewodu pokarmowego, przeciwdziałając w ten sposób wzdęciom, gazom i dyskomfortowi w jamie brzusznej.
Tabletki na zespół jelita drażliwego
W celu zmniejszenia intensywności objawów towarzyszących zaburzeniom czynnościowym przewodu pokarmowego można zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Leki na jelito drażliwe mogą zawierać w składzie między innymi maślan sodu – sól sodową kwasu masłowego, która ma wpływ na prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych zachodzących w układzie trawiennym. Preparaty z tą substancją czynną, mogą zostać zalecone przez lekarza w przypadku nietolerancji niektórych rodzajów pożywienia.
Przeznaczone do stosowania doustnego leki na zespół jelita drażliwego to także tabletki i płyny mogą też bazować na naturalnych wyciągach roślinnych pozyskanych z aloesu, prawoślazu, ostropestu plamistego, kwiatu rumianku, korzenia arcydzięgla oraz owocu kminku. W łagodzeniu dolegliwości pojawiających się w przebiegu tego schorzenia pomocne mogą być ponadto produkty w postaci tabletek na jelito drażliwe z butylobromkiem hioscyny oraz z bakteriami probiotycznymi, które przylegają do uszkodzonych ścianek kosmków jelitowych i chronią ich powierzchnię przed kontaktem z substancjami drażniącymi.