Wskazania: Iberogast jest lekiem roślinnym do stosowania w czynnościowych zaburzeniach żołądkowojelitowych, związanych z motoryką (pasażem) przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja (niestrawność) czynnościowa czy zespół jelita nadwrażliwego. Zaburzenia te objawiają się głównie dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit, bólem brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i zgagą.
Działanie: Iberogast łagodzi uczucie pełności, wzdęcia, osłabia skurcze żołądka i jelit. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.
Dawkowanie: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, Iberogast przyjmuje się w małej ilości płynu przed lub w czasie posiłków. Zalecana dawka leku Iberogast to: dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3 razy dziennie po 20 kropli; dzieci od 6 do 12 lat: 3 razy dziennie po 15 kropli; dzieci poniżej 6 lat: nie zaleca się stosowania. Jeśli po 7 dniach stosowania leku dolegliwości nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza na temat ich przyczyny. Wstrząsnąć przed użyciem. Obecność osadu czy zmętnienia nie wpływa na skuteczność płynu Iberogast.
Skład: 100ml płynu zawiera: substancje czynne: Iberis amara herbae extractum (wyciąg z ziela ubiorka gorzkiego) (1:1,5-2,5) 15ml (ekstrahent - etanol 50% v/v); Angelicae radicis extractum (wyciąg z korzenia arcydzięgla) (1:2,5-3,5) 10ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Matricariae flos extractum (wyciąg z kwiatu rumianku) (1:2-4) 20ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Carvi fructus extractum (wyciąg z owocu kminku) (1:2,5-3,5) 10ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Silybi mariani fructus extractum (wyciąg z owocu ostropestu) (1:2,5-3,5) 10ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Melissae folii extractum (wyciąg z liści melisy) (1:2,5-3,5) 10ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Menthae piperitae folii extractum (wyciąg z liści mięty pieprzowej) (1:2,5-3,5) 5ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Chelidonii herbae extractum (wyciąg z ziela glistnika) (1:2,5-3,5) 10ml (ekstrahent - etanol 30% v/v); Liquiritiae radicis extractum (wyciąg z korzenia lukrecji) (1:2,5-3,5) 10ml (ekstrahent - etanol 30% v/v). Iberogast zawiera 29,5 - 32,6 % (v/v) etanolu.
Przeciwwskazania: uczulenie na którykolwiek ze składników tego leku. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 6 lat. U dzieci poniżej 6 lat każdy ból brzucha powinien być konsultowany z lekarzem.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: jeśli po 7 dniach stosowania leku dolegliwości nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza na temat ich przyczyny. Pacjenci ze stwierdzoną chorobą wątroby powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Iberogast.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Interakcje nie są znane. Ze względu na zawartość alkoholu Iberogast nie jest przeznaczony i nie powinien być stosowany u osób z chorobą alkoholową. Lek Iberogast zawiera etanol (alkohol) w stężeniu objętościowym wynoszącym ok. 31%. Jednorazowa dawka leku dla dorosłych (20 kropli) zawiera do 240 mg etanolu, co odpowiada ok. 6,2 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę. Dzieci oraz osoby z grup wysokiego ryzyka, do których zalicza się np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Iberogast.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży albo planuje dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: pojedyncza dawka dla dorosłych zawiera do 240 mg alkoholu (etanolu). Jeśli lek Iberogast stosowany jest zgodnie z zaleceniami nie powinien mieć istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.