Jednym z częstszych schorzeń cywilizacyjnych, z którym zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, jest zapalenie zatok.
W leczeniu tej choroby zazwyczaj stosuje się leki na ból zatok: tabletki, kapsułki i saszetki do sporządzania roztworów doustnych dostępne bez recepty. Substancje czynne zawarte w preparatach mogą pomóc w złagodzeniu uciążliwych dolegliwości bólowych, a także w zmniejszeniu przekrwienia i obrzęku naczyń krwionośnych śluzówki.
Zapalenie zatok – objawy i przyczyny choroby
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych stanowi coraz częstsze schorzenie cywilizacyjne. Ma ono związek między innymi z postępującą alergizacją środowiska oraz z wystawieniem błony śluzowej jamy ustnej na szereg czynników zapalnych. Choroba rozwija się na skutek zaburzeń drenażu i wentylacji jam nosowych, które mogą być spowodowane infekcją, nieprawidłową reakcją układu immunologicznego lub niewłaściwą budową bocznej ściany nosa.
W łagodzeniu towarzyszących jej symptomów można zastosować lek na zatoki bez recepty w postaci kapsułek, tabletek musujących lub saszetek z proszkiem do sporządzania roztworów doustnych.
Na skutek stanu zapalnego w przebiegu tej przypadłości mogą pojawić się takie objawy jak wodnisty wyciek z nosa, uczucie rozpierania w obrębie twarzy, utrata węchu, ograniczona zdolność oddychania przez nos oraz ogólne złe samopoczucie. W zminimalizowaniu nieprzyjemnych dolegliwości mogą pomóc preparaty na zatoki ze składnikami obkurczającymi naczynia krwionośne oraz udrażniającymi górne drogi oddechowe.
Leki przeciwbólowe na zapalenie zatok bez recepty
Osoby często chorujące na zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych w aptece znajdą
leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Są to preparaty w postaci tabletek oraz proszków do sporządzania roztworów do picia, które zawierają w swoim składzie substancje czynne mogące pomóc w zwalczeniu bóli oraz zmniejszeniu stanu zapalnego. Ich receptury bazują między innymi na takich związkach jak paracetamol, ibuprofen oraz chlorowodorek fenylefryny.
W przypadku zaostrzenia objawów przewlekłego zapalenia zatok
pomocne mogą okazać się leki na zatoki na receptę. Jedną z substancji często stosowanych w przebiegu zakażeń górnych dróg oddechowych jest amoksycylina. Ten organiczny związek chemiczny stanowiący pochodną kwasu aminopenicylanowego może pomóc w zahamowaniu namnażania takich drobnoustrojów jak paciorkowce, które wywołują zmiany zapalne na skutek produkowanych toksyn bakteryjnych.
Jak działają tabletki na ból zatok?
Dostępne w aptece
tabletki na ból zatok bez recepty to najczęściej preparaty zawierające paracetamol, ibuprofen oraz fenylefrynę. Substancje te działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowo, łagodząc uciążliwe dolegliwości związane z infekcją (ból głowy, bolesność uciskowa twarzy, gorączka itp.). Chlorowodorek fenylefryny może dodatkowo pomóc w obkurczeniu naczyń krwionośnych, zmniejszeniu odczuwanego uczucia ucisku w obrębie twarzy oraz w sprawniejszym odprowadzaniu nagromadzonej wydzieliny.
Zarówno saszetki, jak i tabletki na ból zatok mogą być stosowane u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej dwunastego roku życia.
Każda tabletka na ból zatok dostępna w tej kategorii jest przeznaczona do krótkotrwałego stosowania. Oznacza to, że jeśli symptomy chorobowe nie ustąpią w ciągu czterech-pięciu dni, należy skontaktować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów są między innymi choroby płuc, niewydolność wątroby lub nerek, choroba wrzodowa żołądka, ciężka niewydolność serca oraz zwiększona skłonność do krwawień.