Skurczowe bóle brzucha o nasileniu łagodnym do umiarkowanego stanowią jedną z częstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów. W ich leczeniu wykorzystuje się leki rozkurczowe bez recepty. Są to tabletki, syropy i krople zawierające substancje rozluźniające mięśnie gładkie. Są używane, by zmniejszyć bolesne skurcze w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego. Tego typu środki mogą być stosowane m.in. w przypadku nerwobóli, zaparć na tle spastycznym, zespołu jelita drażliwego oraz bolesnego miesiączkowania.
Skąd się biorą skurczowe bóle brzucha i jak sobie z nimi radzić?
Nieprzyjemne skurczowe bóle brzucha mogą być związane z kolką jelitową, kamicą moczowodową lub bolesną menstruacją. Często też pojawiają się w przebiegu chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego czy dyspepsja czynnościowa. W większości przypadków przykre doznania ustępują po zastosowaniu leków rozkurczowych w postaci tabletek, kropli na nerwobóle lub syropów rozluźniających mięśnie.
Bardzo ważnym elementem postępowania w skurczowych bólach brzucha jest identyfikacja osób, które wymagają dalszej diagnostyki. Do objawów alarmowych wskazujących na konieczność konsultacji lekarskiej należą: gorączka, utrzymujące się wymioty, przewlekłe nerwobóle, obecność krwi w stolcu, niezamierzona utrata masy ciała. Takie symptomy nie tylko wymagają przeprowadzenia rozszerzonych badań, ale też nie pozwalają zakwalifikować pacjentów do podawania tabletek rozkurczowych oraz łagodnych leków rozluźniających mięśnie gładkie.
Tabletki rozkurczowe i leki rozluźniające mięśnie bez recepty
W leczeniu skurczowych bólów brzucha najczęściej wykorzystuje się tabletki rozkurczowe na nerwobóle oraz leki rozluźniające mięśnie w postaci kropli i syropów doustnych. W chorobach czynnościowych przewodu pokarmowego zwykle są to środki z drotaweryną, pochodną izochinoliny, która wykazuje działanie spazmolityczne na tkanki bez względu na ich położenie. Preparaty z chlorowodorkiem drotaweryny mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej szóstego roku życia.
W składzie tabletek, kropli oraz innych leków rozkurczowych często znajduje się też butylobromek hioscyny. Wskazaniem do ich przyjmowania są nerwobóle i dolegliwości bólowe o dużym nasileniu pojawiające się w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego. Środków rozluźniających mięśnie z hioscyną nie powinno podawać się dzieciom i młodzieży poniżej osiemnastu lat. Nie zaleca się też ich stosowania przez okres dłuższy niż trzy dni.