Wskazania: Buscopan jest stosowany w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, bolesnych skurczach żołądka, kolce jelitowej, zespole jelita drażliwego), w stanach skurczowych i dyskinezji dróg żółciowych (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie dróg żółciowych, ostrym bólu w drogach żółciowych, kolce żółciowej), w stanach skurczowych w obrębie układu moczowo-płciowego (w bolesnym miesiączkowaniu, kolce nerkowej, stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową).
Działanie: rozkurczowe. Buscopan zmniejsza skurcze mięśni gładkich narządów wewnętrznych jamy brzusznej.
Dawkowanie: dzieci od 6 do 12 lat: 3 razy na dobę po 1 tabletce, dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 3 do 5 razy na dobę po 1 lub 2 tabletki. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Nie należy stosować leku Buscopan dłużej niż 3 dni bez porady lekarza. U dzieci powyżej 6 lat Buscopan można stosować jedynie za zgodą lekarza. U dzieci do 6 lat nie zaleca się stosowania leku Buscopan z powodu dużej zawartości substancji czynnej.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancję czynną: hioscyny butylobromek (Hyoscini butylbromidum) 10mg. Pozostałe składniki: wapnia fosforan, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia rozpuszczalna, kwas winowy, kwas stearynowy, otoczka (powidon, sacharoza, guma arabska, talk, tytanu dwutlenek , makrogol 6000, wosk Carnauba, wosk biały).
Przeciwwskazania: leku nie stosować: jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na hioscyny butylobromek lub na którykolwiek z pozostałych składników leku; u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis) – chorobą charakteryzującą się znacznym osłabieniem mięśni, a nawet niemożliwością poruszania się; u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon); jeśli u pacjenta występuje nietolerancja niektórych cukrów, ponieważ lek zawiera sacharozę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: należy zachować szczególną ostrożność w następujących okolicznościach: jeśli pacjent ma choroby serca (nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie tętnicze); jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania; jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości niedrożność jelit lub jej podejrzenie; jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości niedrożność dróg moczowych lub jej podejrzenie; jeśli pacjent ma powiększony gruczoł krokowy (prostatę); jeśli u pacjenta wystąpił nagły, silny lub ostry ból, który wyraźnie różni się od zwykłego bólu lub dyskomfortu związanego ze skurczami; jeśli ból lub dyskomfort w obrębie brzucha związany ze skurczami szybko nasila się; jeśli ból brzucha u pacjenta jest wrażliwy na dotyk (boli, gdy ktoś dotknie brzuch - bolesność uciskowa); jeśli pacjent ma gorączkę; jeśli pacjent ma nudności lub wymioty; jeśli pacjent ma niskie ciśnienie tętnicze, czuje, że zaraz zemdleje; jeśli w kale pacjenta występuj krew; jeśli pacjent zauważy u siebie niespodziewane zmiany rytmu wypróżnień, np. biegunkę; jeśli pacjent szybko i nieoczekiwanie schudł; jeśli pacjent obecnie stosuje inne leki z powodu bólów i skurczów w obrębie brzucha, przepisane mu przez lekarza.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Przed rozpoczęciem zażywania leku Buscopan należy poradzić się lekarza w przypadku stosowania następujących leków: trój- i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne (stosowane w leczeniu depresji); leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu niektórych chorób alergicznych); leki przeciwpsychotyczne (zmniejszające objawy psychotyczne chorób psychicznych); leki beta-sympatykomimetyczne (stosowane w leczeniu niewydolności serca i (lub) astmy); chinidyna (stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca); amantadyna (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona); dizopiramid (stosowany w leczeniu nieregularnego bicia serca); inne leki cholinolityczne, takie jak ipratropium lub tiotropium (stosowane w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) lub związki podobne do atropiny; ponieważ Buscopan może nasilać działanie tych leków. Należy również poinformować lekarza o stosowaniu metoklopramidu (stosowanego w leczeniu wymiotów, nudności lub dolegliwości żołądkowo-jelitowych), ponieważ może wystąpić osłabienie działania leku Buscopan oraz działania metoklopramidu.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Zaleca się unikanie stosowania leku Buscopan w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.