Jedną z groźniejszych chorób społecznych i cywilizacyjnych jest cukrzyca. Zachorowalność na to schorzenie wciąż wzrasta, a leki dla diabetyków z insuliną są przepisywane coraz młodszym osobom. Zaburzenia metaboliczne charakteryzujące się przewlekłą hiperglikemią wymagają stałej kontroli lekarskiej, gdyż nieleczone mogą prowadzić do uszkodzeń mózgu, serca, wzroku oraz nerek. U większości pacjentów najczęściej stosowany jest lek na cukrzycę w postaci tabletki z metforminą, która może pomóc w obniżeniu stężenia glukozy oraz w ustabilizowaniu gospodarki węglowodanowej.
Ponieważ do tej pory nie została opracowana insulina w tabletkach, hormon ten musi być dostarczany do organizmu diabetyków za pomocą iniekcji. Osoby zmagające się z tą chorobą poza preparatami roślinnymi regulującymi metabolizm węglowodanów w aptekach znajdą też suplementy z witaminami, a także leki na zaparcia i na przeziębienie, które nie zawierają w swoim składzie cukru.
Cukrzyca – co może przyczyniać się do jej rozwoju?
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest chorobą o wieloczynnikowej etiologii. Do jej rozwoju może przyczyniać się nieprawidłowa dieta, brak ruchu, siedzący tryb życia, a także stosowanie używek. Istotne znaczenie mają także uwarunkowania genetyczne, jednak mechanizm dziedziczenia nie do końca został poznany. W leczeniu tego schorzenia stosuje się suplementy z witaminami oraz leki dla diabetyków regulujące poziom cukru w postaci tabletek, kapsułek i roztworów doustnych. Przyjmowanie odpowiednich środków dla cukrzyków czy hormonów takich jak insulina może pomóc w zapobieganiu groźnym powikłaniom oraz w uzyskaniu właściwych wartości w zakresie glikemii i ciśnienia tętniczego. Lek na cukrzycę w tabletkach poza metforminą może zawierać w składzie glipizyd lub gliklazyd.
W przypadku problemów z cukrem bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. W diecie nie powinno brakować między innymi błonnika, który obniża stężenie glukozy we krwi, a także przeciwdziała zaparciom. Niezmiernie ważne są też witaminy. W jadłospisie diabetyków powinien być obecny przede wszystkim kwas askorbinowy, cholekalcyferol oraz alfa-tokoferol, który jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów przeciwdziała utlenianiu tłuszczów. W tabletkach dla osób chorujących na cukrzycę często można też znaleźć witaminy B takie jak tiamina, niacyna czy kobalamina. Ich niedobór może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych powikłań charakterystycznych dla cukrzycy takich jak zmiany w naczyniach krwionośnych oraz neuropatie wynikające z podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
Tradycyjny biały cukier w menu diabetyków można zastąpić naturalnymi słodzikami. Substancji pozyskanych z wyciągów roślinnych (takich jak np. stewia) warto też szukać w lekach dla cukrzyków z witaminami na przeziębienie, zaparcia i na inne dolegliwości, które są dostępne w postaci tabletek, kapsułek oraz syropów.
Jakie leki dla diabetyków znajdują się w aptece?
Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz więcej osób. To przewlekłe schorzenie wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Większość produktów leczniczych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, kompleksów witamin i suplementów diety zawiera w składzie cukier. Obecność tego związku wyklucza diabetyków z ich stosowania. Z myślą o cukrzykach powstała cała gama suplementów z witaminami oraz leków w tabletkach, kapsułkach i syropach, które mogą być przyjmowane w diecie niskocukrowej w przypadku zaparcia, przeziębienia czy innej uciążliwej dolegliwości.
Ważną grupę preparatów dla diabetyków obok preparatów z insuliną, stanowią te, które uzupełniają niedobory minerałów i witamin, w tym między innymi magnezu, żelaza, wapnia, jodu, cynku oraz witaminy C. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które najczęściej na skutek niechęci do zdrowej diety narażone są na duże deficyty odżywcze. Doustne stosowanie środków w tabletkach dla diabetyków może pomóc w kontrolowaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi podobnie jak insulina, która może wspomóc organizm w przeciwdziałaniu pojawienia się groźnych dla zdrowia powikłań cukrzycy.
Leki na przeziębienie, zaparcia i inne dolegliwości dla cukrzyków
W aptekach dostępne są nie tylko leki dla diabetyków z insuliną oraz tabletki regulujące stężenie glukozy we krwi. Wśród nich można też znaleźć preparaty na przeziębienie, kaszel, zaparcia oraz wzdęcia, które mogą być przyjmowane przez cukrzyków. Dzięki temu, że nie zawierają w składzie cukru, ich spożywanie nie powinno wywierać negatywnego wpływu na gospodarkę węglowodanową u diabetyków.