Leki na bóle zatok
Ostre lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to stan, któremu towarzyszy uporczywy ból głowy. Dochodzi do obrzęku tkanek w przestrzeniach kostnych w okolicy czoła, oczu i policzków. Zdrowe jamy są wypełnione powietrzem, a komórki, które je wyściełają, wytwarzają śluz, który nawilża wnętrze nosa. To z kolei wzmacnia ochronę organizmu ludzkiego przed kurzem, alergenami i zanieczyszczeniami. Zakażenia prowadzą do niedrożności i uciążliwych objawów. Pomocne w takiej sytuacji mogą być leki przeciwbólowe, dostępne w postaci tabletek oraz proszku do sporządzania napoju.
Zapalenie zatok – przyczyny i objawy
Kiedy przestrzenie kostne wypełniają się płynem, bakterie, wirusy oraz grzyby mogą namnażać się i powodować infekcję. W celu zmniejszenia męczących symptomów stosowane są zalecone przez lekarza przeciwbólowe leki i tabletki na ból zatok. Do stanu zapalanego mogą doprowadzić:
• przeziębienie,
• alergiczny nieżyt nosa lub polipy w jego wyściółce,
• skrzywiona przegroda nosowa.
Objawy ostrego zakażenia są zazwyczaj podobne do tych, które towarzyszą przeziębieniu: katar, zatkany nos, utrata węchu oraz ból zatok i głowy. Mogą one pojawić się nagle i trwać od 2 do 4 tygodni. Typ przewlekły z kolei przeciąga się zazwyczaj do 12 tygodni. Nawracające schorzenie zdarza się kilka razy w roku.
Leki przeciwbólowe na ból zatok
Jeśli lekarz zdiagnozuje prostą infekcję, zazwyczaj zaleca płukanki oraz leki przeciwbólowe i tabletki na ból zatok o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne. Preparaty dostępne bez recepty powinny być jednak zażywane nie dłużej niż 3 dni, ponieważ zbyt długie stosowanie może zwiększyć przekrwienie. Jeśli stan zapalny wywołała infekcja bakteryjna, są przepisywane antybiotyki, które przyjmuje się przez 7 do 14 dni. Objawy zwykle ustępują wraz za zakończeniem leczenia.
W jaki sposób można zmniejszyć ból zatok?
Istnieje kilka domowych zabiegów i sposobów, które mogą zastąpić lub wspomóc przeciwbólowo działające leki i tabletki:
• kojące, wilgotne powietrze z waporyzatora oraz wdychana para z garnka z niezbyt gorącą wodą,
• ciepłe kompresy,
• picie dużej ilości płynów w celu rozrzedzenia kataru,
• krople do nosa z solą fizjologiczną.
Tabletki i leki przeciwbólowe na ból zatok – składniki aktywne
Jeśli naturalne metody łagodzenia stanu zapalnego nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, można zazwyczaj zastosować leki – proszki do sporządzania roztworu do picia oraz tabletki przeciwbólowe. Działają, obkurczając śluzówkę nosa i zatok, niwelując ból oraz obniżając gorączkę. Substancjami aktywnymi w tego rodzaju preparatach są: paracetamol, ibuprofen, związki fenylefryny i chlorfeniraminy oraz witamina C.