Jedną z roślin od lat stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej jest miłorząb japoński. Tabletki z wyciągiem z Ginkgo biloba często są wybierane przez osoby, które poszukują wsparcia dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Substancje czynne zawarte w ekstrakcie mogą pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na odpowiednim poziomie oraz w zminimalizowaniu uczucia znużenia i zmęczenia fizycznego. W połączeniu z witaminami z grupy B i magnezem ten roślinny wyciąg może też wspomóc krążenie mózgowe i obwodowe, które może być osłabione na skutek zmian miażdżycowych.
Czym jest i skąd pochodzi miłorząb japoński?
Roślina znana pod nazwą Ginkgo biloba, z której wyciąg stanowi częsty składnik suplementów diety, wywodzi się z Chin i jest przedstawicielem gatunku miłorzębowatych. To dwupienne, rozdzielnopłciowe drzewo jest światłolubne i najlepiej czuje się w klimacie nadmorskim. Najczęściej jest uprawiane na glebach krzemowych oraz krzemowo-iglastych. Do Europy miłorząb japoński trafił na początku XVIII wieku. Duże zainteresowanie uprawą tej rośliny wynika przede wszystkim ze wzrastającego zapotrzebowania przemysłu farmaceutycznego na jego liście. Pozyskiwany z nich ekstrakt jest często obecny w tabletkach na pamięć i koncentrację.
Obecnie Ginkgo biloba jest uprawiane jako drzewo ozdobne w różnych regionach świata. Można je spotkać w parkach i ogrodach. Jego atutem jest duża odporność na mróz, owady, a także łatwość przystosowania się do warunków glebowych. Maksymalna długość życia tej rośliny wynosi dwa tysiące lat. Bardzo często podkreśla się także, że miłorząb japoński jest wytrzymały na promieniowanie oraz zanieczyszczenia środowiskowe. Pozyskiwany z niego ekstrakt jest jednym z powszechniejszych składników używanych do produkcji naturalnych preparatów ziołowych w Europie.
Wyciąg z miłorzębu japońskiego – skład i właściwości
Zawierający kilkadziesiąt różnych substancji bioaktywnych wyciąg z miłorzębu japońskiego jest powszechnie wykorzystywany do produkcji suplementów wspierających funkcjonowanie układu nerwowego. Tabletki z ekstraktem z tej rośliny mogą być przyjmowane między innymi w przypadku osłabienia procesów myślowych oraz dolegliwości spowodowanych zaburzeniem ukrwienia w obrębie mózgowia. Wskazaniem do stosowania ekstraktu są również okresy wzmożonej pracy intelektualnej. Związki czynne zawarte w miłorzębie japońskim mogą pomóc we wzmocnieniu wydajności mózgu oraz w zaopatrzeniu jego tkanek w odpowiednie składniki odżywcze.
Do najistotniejszych składników wyciągu z Ginkgo biloba należą flawonoidy oraz terpenoidy. Związki te dzięki właściwościom antyoksydacyjnym mogą stanowić wsparcie dla ochrony komórek przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego dostępny w postaci tabletek i kapsułek jest też źródłem garbników, karotenoidów, polisacharydów oraz kwasów organicznych, zwłaszcza takich jak kwas glukuronowy i wanilinowy.
Miłorząb japoński – kiedy można rozważyć jego stosowanie?
Liczne właściwości prozdrowotne ekstraktu z liści Ginkgo biloba wykorzystywane są od dawna w medycynie naturalnej. Jest bogatym źródłem substancji aktywnych, takich jak m.in. flawonoidy, witaminy C i E, selen. Preparaty z wyciągiem z miłorzębu japońskiego w postaci tabletek doustnych mogą pomóc w poprawieniu pamięci i koncentracji oraz w zwiększeniu poziomu energii. Ponadto mogą stanowić wsparcie dla sprawniejszego usuwania wolnych rodników oraz spowolnienia procesów starzenia. Ekstrakt mogą stosować osoby w średnim wieku i starsze, które szukają sposobu na zwalczenie zawrotów głowy, wahań nastroju czy zaników pamięci. Większa energia czy koncentracja to część efektów stosowania tego wyciągu.
Miłorząb japoński może okazać się pomocny w przypadku chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy, w której przebiegu dochodzi do odkładania się płytek krwi i cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Ponadto tabletki zawierające wyciąg z tej rośliny mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu skrzepów, obniżeniu ciśnienia tętniczego oraz w usprawnieniu przepływu krwi.
Preparaty z miłorzębem japońskim – wsparcie dla sprawności umysłowej
Pozyskiwany z liści miłorzębu japońskiego ekstrakt zawiera w swoim składzie między innymi flawonoidy, organiczne związki chemiczne zaliczane do grupy polifenoli. Należą do nich flawony i flawonole, które są obecne głównie w liściach tej rośliny. Regularne spożywanie preparatów z wyciągiem z Ginkgo biloba może pomóc w utrzymaniu sprawności na właściwym poziomie, a także w niwelowaniu ryzyka wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu.
Do związków flawonoidowych obecnych w wyciągu pozyskiwanym z liści tego dwupiennego drzewa należą też glikozydy kwercetyny, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Ich odpowiednia ilość w diecie może wspomóc likwidację wolnych rodników odpowiadających za uszkodzenia struktur komórkowych. Ponadto ekstrakt z miłorzębu japońskiego może stanowić wsparcie dla prawidłowego przebiegu procesów związanych z metabolizmem mózgu, dzięki którym do tkanek jest w stanie dotrzeć więcej tlenu i glukozy.