Wskazania: lek stosowany w miejscowym leczeniu: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (takich, jak zapalenie ścięgien, czy łokieć tenisisty); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.
Działanie: lek Diklofenak działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Substancja czynna leku - diklofenak - należy do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże, żel wykazuje również działanie kojące i chłodzące.
Dawkowanie: żel do stosowania miejscowego, na skórę, przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie wolno połykać leku. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: stosować miejscowo na skórę, 3 do 4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo: 2g do 4g żelu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego). Nie należy stosować leku dłużej niż przez 14 dni w przypadku nadwerężeń i zapalenia tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów o ile lekarz nie zaleci inaczej. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w ciągu 7 dni stosowania żelu lub nastąpi pogorszenie objawów chorobowych, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład: 1g żelu zawiera: substancję czynną: diklofenak sodowy 10mg. Pozostałe składniki leku: karbomer, makrogolu eter cetostearylowy, dietyloamina, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, parafina ciekła, olejek lawendowy, olejek cytrynowy, kokozylokaprylokapronian, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie na diklofenak, glikol propylenowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Diklofenak; jeśli u pacjenta występowały w przeszłości napady astmy (duszność), pokrzywka, czy też katar po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np.ibuprofenu); u dzieci poniżej 12 lat; w ostatnich trzech miesiącach ciąży.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: w przypadku stosowania żelu na duże powierzchnie skóry lub podczas długotrwałego stosowania, ponieważ mogą wystąpić ogólne działania niepożądane. Lek należy stosować tylko na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi (np.ust). Jednoczesne bandażowanie lub okręcanie powszechnie stosowane przy skręceniach może być stosowane, ale bez zastosowania nieprzepuszczających powietrza bandaży.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość leku, która ulega wchłonięciu do krążenia jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Diklofenak w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią. W przypadku, gdy zastosowanie leku w okresie karmienia piersią jest konieczne, nie należy stosować leku na skórę piersi, na duże powierzchnie skóry oraz długotrwale.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: stosowanie leku Diklofenak nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.