Wskazania: w zapobieganiu zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową; w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytym zawale mięśnia sercowego, udarze mózgu, zabiegach na naczyniach wieńcowych, w dławicy piersiowej; w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca.
Działanie: lek Pluscard zawiera dwie substancje czynne: kwas acetylosalicylowy i glicynę. Kwas acetylosalicylowy hamuje ,,zlepianie się” (agregację) płytek krwi, a glicyna chroni przewód pokarmowy przed drażniącym działaniem kwasu acetylosalicylowego. W badaniach klinicznych, wykazano, że małe dawki kwasu acetylosalicylowego (50 do 325mg) skutecznie hamują agregację płytek krwi, odgrywając istotną rolę w hamowaniu powstawiania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Druga z substancji czynnych leku, glicyna, zwiększa rozpuszczalność kwasu acetylosalicylowego i ułatwia jego wchłanianie.
Dawkowanie: zalecana dawka: dorośli i młodzież powyżej 16 lat: zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego: zwykle 1 tabletka na dobę. Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytym: zawale mięśnia sercowego: zwykle 1 tabletka na dobę; udarze mózgu: zwykle 2 tabletki na dobę. Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytych zabiegach na naczyniach wieńcowych: zwykle 1 tabletka na dobę. W dławicy piersiowej: zwykle 1 tabletka na dobę. W świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca: jednorazowo 3 tabletki, należy je dokładnie rozgryźć, aby przyspieszyć wchłanianie. Tabletki należy przyjmować w czasie lub po posiłku popijając wodą. Tabletki należy połykać w całości (z wyjątkiem wskazania: świeży zawał serca lub podejrzenie świeżego zawału serca).
Skład: 1 tabletka zawiera: substancje czynne: kwas acetylosalicylowy 100mg oraz glicynę 40mg. Pozostałe składniki: skrobia ziemniaczana, talk.
Przeciwwskazania: uczulenie na kwas acetylosalicylowy, glicynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; nadwrażliwość na salicylany; reakcje uczuleniowe na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. astma aspirynowa, gorączka sienna; czynna choroba wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; zwiększona skłonność do krwawień oraz zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz gdy pacjent jest leczony jednocześnie lekami przeciwzakrzepowymi (np. pochodnymi kumaryny, heparyną); dna moczanowa; ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca; niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (choroba genetyczna krwinek czerwonych); III trymestr ciąży (trzy ostatnie miesiące ciąży). Ze względu na ryzyko zespołu Reye’a nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego u dzieci w wieku do 16 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Pluscard należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą: jeśli występują utrzymujące się objawy dzwonienia lub szumu w uszach oraz ból głowy; jeśli planowany jest zabieg chirurgiczny, lek należy odstawić 5-7 dni wcześniej ze względu na ryzyko wydłużonego czasu krwawienia, zarówno w czasie zabiegu jak i po nim; jeśli występują krwotoki maciczne, nadmierne krwawienia miesiączkowe, stosowana jest wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna; jeśli pacjent przebył chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby. Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni szczególnie uważnie stosować się do zaleceń lekarza. Lek należy u nich stosować w mniejszych dawkach i w większych odstępach, ze względu na zwiększone ryzyko objawów niepożądanych.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych leków: leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego; acetazolamid (lek stosowany w leczeniu jaskry); leki przeciwzakrzepowe (np. heparyna, warfaryna); kwas walproinowy (lek stosowany w leczeniu m.in. padaczki); leki moczopędne (leki zwiększające wytwarzanie moczu); metotreksat (lek stosowany w leczeniu niektórych nowotworów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów); niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) lub przeciwbólowe (np. paracetamol); glikokortykosteroidy stosowane układowo (zwane steroidami, stosowane w leczeniu m.in. choroby reumatycznej): z wyjątkiem hydrokortyzonu; leki przeciwcukrzycowe; leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego (np. probenecyd, sulfinpirazon); digoksyna (lek stosowany w leczeniu niewydolności serca i zaburzeń pracy serca); leki trombolityczne (leki stosowane w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi); leki spazmolityczne (leki rozkurczowe); związki metali. Pluscard należy przyjmować w czasie lub po posiłku i popijać 1 szklanką płynu. Alkohol zwiększa częstość i nasilenie krwawień z przewodu pokarmowego spowodowanych przez kwas acetylosalicylowy. W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie stosować leku w czasie ostatniego trymestru ciąży bez specjalnego polecenia lekarza, ponieważ kwas acetylosalicylowy może powodować wady rozwojowe u płodu i komplikacje podczas porodu. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Salicylany przechodzą w niewielkich ilościach do mleka matki, dlatego należy unikać stosowania leku w czasie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Pluscard nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.