Wskazania: Espumisan stosuje się: w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak, np.: wzdęcia i kolka niemowlęca; wspomagająco w niemowlęcych kolkach jelitowych u niemowląt powyżej 1 miesiąca życia; wspomagająco w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii; jako środek zmniejszający pienienie treści przewodu pokarmowego w zatruciach środkami powierzchniowo-czynnymi (detergentami).
Działanie: substancją czynną leku Espumisan jest symetykon - stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne. Jest substancją farmakologicznie i fizjologicznie obojętną. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym i jest wydalany w postaci niezmienionej.
Dawkowanie: w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak, np.: wzdęcia i kolka niemowlęca. Niemowlęta powyżej 1 miesiąca życia: 1 ml – 2 ml (25 – 50 kropli), co odpowiada 40 - 80 mg symetykonu, na dobę w 2 (2 razy na dobę po 13 - 25 kropli) do 4 (4 razy na dobę po 6 -13 kropli) dawkach podzielonych; całkowita dawka dobowa nie większa niż 80 mg; lek Espumisan należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią. Dzieci od 1 do 6 lat: 1 ml (25 kropli), co odpowiada 40 mg symetykonu, 3 do 5 razy na dobę. Dzieci od 6 do 14 lat: 1 ml – 2 ml (25 - 50 kropli), co odpowiada 40 – 80 mg symetykonu, 3 do 5 razy na dobę. Młodzież i dorośli: 2 ml (50 kropli), co odpowiada 80 mg symetykonu, 3 do 5 razy na dobę. W przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej: jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosuje się 2 ml (50 kropli) leku Espumisan 3 razy na dobę w dniu poprzedzającym badanie oraz 2 ml (50 kropli) leku Espumisan rano w dniu badania, na czczo. Jako substancja pomocnicza podawana razem ze środkami kontrastowymi: do badania obrazowego z podwójnym kontrastem, zazwyczaj stosuje się 4 do 8 ml (100 do 200 kropli) leku Espumisan na 1 litr płynu kontrastowego. Jako odtrutka w zatruciach detergentami (środkami powierzchniowo czynnymi): dawkowanie u dorosłych: w zależności od ciężkości zatrucia, zazwyczaj stosuje się 10 do 20 ml (od ok. 1/3 do 2/3 zawartości butelki) leku Espumisan. Dawkowanie u dzieci: w zależności od ciężkości zatrucia, zazwyczaj stosuje się 2,5 do 10 ml (od 65 kropli do ok. 1/3 zawartości butelki), leku Espumisan. Przed użyciem wstrząsnąć. W celu odmierzenia odpowiedniej liczby kropli, butelkę należy trzymać pionowo, otworem ku dołowi. Espumisan może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem. Espumisan może być podawany także pacjentom w okresie pooperacyjnym. Leczenie należy prowadzić do momentu ustąpienia dolegliwości. W razie konieczności, lek Espumisan może być podawany przez dłuższy czas, nawet kilka lat.
Skład: 1ml kropli zawiera: substancję czynną: symetykon 40mg. Pozostałe składniki: makrogolu stearynian, glicerolu monostearynian 40-55, karbomer, aromat bananowy, acesulfam potasowy, sorbitol płynny (niekrystalizujący), sodu chlorek, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek, kwas sorbowy, woda oczyszczona..
Przeciwwskazania: alergia (nadwrażliwość) na substancję czynną - symetykon lub na którąkolwiek z pozostałych substancji pomocniczych leku Espumisan.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: leku Espumisan nie należy stosować u niemowląt w 1 miesiącu życia. W przypadku pojawienia się nowych i/lub uporczywych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i ewentualnego zdiagnozowania choroby powodującej takie objawy. 1 ml produktu leczniczego Espumisan zawiera 212 mg sorbitolu. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
Interakcje z innymi lekami: nie są znane interakcje z innymi lekami. Podczas stosowania leku Espumisan należy unikać spożywania napojów gazowanych. Espumisan może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem. Niemowlęta: Espumisan należy dodać do butelki z mlekiem / pokarmem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Brak ograniczeń do stosowania leku Espumisan u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Espumisan nie ogranicza zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.